Bad Sector Onarma Programsız

Bad Sector Onarma Programsız

Sector nedir Bad Sector nedir kısaca bu konuya değineceğiz. Bilgisayarcıların baş belası Bad Sector sorununu programsız bir şekilde nasıl düzeltebilirsiniz bu konuda neler yapılabilir adım adım anlatacağız. Peki sector nedir, sektör sabit disk yüzeyi üzerinde en küçük alandır. Sabit disklerde binlerce parça bulunmaktadır. Bu parçaların her biri sektörler denilen küçük depolama alanlarına bölünmüştür. Bu bölümlerin bozulması ise Bad Sector olayıdır. Her bir sektör, bir disk üzerinde en küçük bir depolama alanıdır diyebiliriz. İşte ayrıntılar;

Bad Sector Nedir

Sabit diskler milyonlarca sektörlerden oluşmaktadır ve bu sektörler depolama alanlarıdır. Hard Disklerin bu sektörleri zaman bozulur. Buna da Bad Sector adı verilmektedir. Yüklediğiniz programlar, oyunlar özellikle işletim sistemleri bu sektörlere denk gelirse size sıkıntılar çıkartabilir. Öreğin yüklediğiniz program çalışmayabilir yada oynadığınız oyun donup kalabilir. Eğer İşletim sisteminizin hard diskte yüklü olduğu kısımda Bad Sector’u oluşursa bilgisayarınız açılmayabilir. Bu nedenle Windows’u açmadan nasıl Bad Sector’u onarabileceğinizi anlatacağız.

Bad sector Neden Olur

Hard diskiniz çok uzun süre çalışıyor ve çalışma sıcaklığı aşırı yükseliyorsa bu en çok neden olan olaydır. Bizim tavsiyemiz bir programla hard diskinizin çalışma sıcaklığını takip ediniz. Tüm elektronik cihazların olduğu gibi nemli ortamlar ve hard diskinizin yaşlanmasına bağlı yıpranmadır.

Bad sector disk yüzeyindeki korozyonlar ve darbelere maruz kalması özellikle sıcakken taşınması bad sectore neden olur. Fabrikasyon hataları ve işletim sistemine bağlı olarak “cross-linking” adı verilen bir hata nedeninden kaynaklanan bad sektör oluşmasına neden olur. HDD içerisinin hava ile temas etmesi bad sectorüne neden olur buda ancak düşme veya büyük bir darbe sonucu olur ve bunun olması durumunda hard diskinizin ömrü çok uzun olmayacaktır.

Bad Sector Nasıl Anlaşılır

Özellikle hard diskinize format attığınızda belirli bir noktada takılıyor ve donuyorsa bu bir bad sector göstergesidir. Diskinizde dosya kopyalanamıyorsa veya okunamıyorsa diskinizde bad sector olma olasılığı yüksektir. Eğer bad sector’dan şüpheleniyorsanız en iyi anlama yöntemi bir HDD programı ile taratmalısınız.

Bad Sector Nasıl Onarılır

Diskinizde oluşan bad sector’ler eğer yazılımdan kaynaklanıyor ve sektörlerde oluşan hatalar derin değilse temizleyebilirsiniz. Fakat disk plakanız zedelenmişse düzeltilmesi çok zordur ve çoğu zaman başarısız olunur ancak gizleyebilirsiniz. Eğer hard diskiniz kalitesiz bir diskse bad sektör oluşumu zincirleme olarak başlar ve hard diskiniz kısa bir süre sora kullanılmaz hale gelecektir.

scandisk-chkdsk

Bilgisayar simgesine tıklayınız ve açılan pencereden C ve D gibi sürücüleri göreceksiniz. Buradan taratmak istediğiniz diskin üzerine geliyorsunuz ve sağ tık yapıp açılan menüden Özellikler’e tıklıyorsunuz. Açılan pencerenin üst sekmesinden Araçlar sekmesine tıklıyorsunuz. Hata denetimi sekmesinden Şimidi Denetle… butonuna tıklıyorsunuz. açılan pencereden “Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt” ve “Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış ” kutucuklarını işaretleyiniz ve Başlat butonuna tıklayınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.