Bilgisayar Optik Sürücüyü Görmüyor Nasıl Düzeltilir

Bilgisayar Optik Sürücüyü Görmüyor Nasıl Düzeltilir

Optik Sürücü görünmüyor ne yapabilirim diye düşünüyorsanız nasıl düzeltebileceğinizi adım adım anlatacağız. Optik Sürücülerin çalışmamasının iki nedeni vardır. Bir teknik nedenlerden dolayı ikincisi ise yazılımsal sıkıntılardan dolayı kaynaklanır. Optik sürücü adı verilen aygıtlar, ışınlara duyarlı veri depolama medyalarından veri okumak veya bu medyalara veri yazmak amacıyla kullanılırlar. Bu aygıtlar zamanla yıpranır ve belli bir kullanımdan sonra çalışmazlar. Ancak bilgisayar gene de optik sürücüyü görür. Bilgisayarın optik sürücüyü görmemesinin nedeni farklı nedenlerdendir.

Optik Sürücünün Görmemesinin Fiziksel Nedenleri

Optik Diskinizi bilgisayarınız görmüyorsa bilgisayarınızın kasasını açın ve güç ve veri (data) kablolarının takılı olduğundan emin olunuz ve tam oturmuş olup olmadığını kontrol ediniz. Bunun dışında Optik Sürücünüz yanmış olabilir. Ancak bu çok nadir görülen bir durumdur. Bunu anlamak için çok fazla detay ve çeşitli cihazlar gerekiyor. Bu nedenle bu ayrıntıyı atlıyoruz.

Bilgisayarın Optik Sürücünün Görmemesinin Yazılımsal Nedenleri

Optik sürücünüzün fiziksel bir sorunu yoksa ve Windows işletim sisteminde görünmüyorsa düzeltmek için izlemeniz gereken yol şu şekilde:

Kayıt Defteri’nde bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bunun için masaüstünü açıyorsunuz ve klavyeden Windows + R tuşlarına aynı anda basıyorsunuz çıkan ekrana regedit yazıp çalıştır butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranından
HKEY_ LOCAL_ MACHINE\SYSTEM\CurrentControiSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
yolunu izliyorsunuz ve burada UpperFilters adlı bir kayıt görüyorsanız bu kaydın üzerine sağ tık yapıp açılan menüden Sil seçeneğini seçiniz. Yine aynı şekilde LowerFilters kaydı mevcutsa bu kaydı da silmelisiniz. Daha sonra Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Çoğu durumda optik sürücünüz sorunsuzca çalışmaya devam edecektir.