Bilgisayar Soğutma Yolları

Bilgisayar Soğutma Yolları

Bilgisayar nasıl soğutulur? Bilgisayarınızı soğutmanın ücretsiz ve kolay yöntemlerinden bahsedeceğiz. ısı elektronik cihazlar için kayıp anlamına gelmektedir. Tasarımcılar her ne kadar bunu en aza indirmeye çalışsa da yeteri düzeyde kaybı önleyemedikleri için cihazlara ısı olarak yansımaktadır. Cihaz ısındıkça performansı düşecektir. Çünkü tüm donanım parçalarının maksimum çalışma sıcaklığı bulunmaktadır. Sizde bilgisayarınızı kullandıkça bilgisayarınız maksimum sıcaklığa yaklaşacağı için performansı düşeceği gibi özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız cihazınızın ısınması çok daha fazla sorun olacaktır. Hatta kullanıcılara kullanım zorluğu dahi çıkartmaktadır.

Bilgisayarınızı soğutabilmenin en iyi yolu ekstra bir fan takmaktır. Ancak bu makalemizde sizlere ücretsiz ve etkili yollardan bahsedeceğiz.

Masaüstü Bilgisayarlar için Soğutma Yolları

Pek çok kullanıcının masaüstü bilgisayarlarda yaptığı hata kasayı kapalı bir ortama koymasıdır. Bilgisayarınızın konumu özellikle kasanın konumu çok önemli, kasanızı kesinlikle hava alabileceği yani hava sirkülasyonunun olabileceği bir bölgeye koymalısınız. Eğer kasanız kapalı bir ortamda duruyorsa ilk yapmanız gereken kasanızı açık alana çıkartmalı ve fanlarını temizlemelisiniz. Bunun için nemli bir bez ve elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Elektrik süpürgesi ile özellikle fanlardaki tozu çektirdikten sonra nemli bezi ile siliniz.

Dizüstü Bilgisayar için Soğutma Yolları

Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre çok daha hassastır. Dizüstü bilgisayarların en büyük problemi toz ve kapanan hava çıkışlarıdır. Dizüstü bilgisayarların kasasını açıp temizlik yapmak masaüstü bilgisayarlara göre çok daha zordur. Çünkü çok fazla vida bulunur ve daha hassas bir tasarıma sahiptir. Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken alt tarafta veya yan tarafta bulunan hava çıkışını kesinlikle kapatmayınız. Özellikle yatak ve koltukta kullanıyorsanız ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.