Bilgisayar Yazıcılarının Tarihsel Gelişimi

Bilgisayar Yazıcılarının Tarihsel Gelişimi

Yazıcı çeşitleri ve tarihçesi hakkında bilgiler. Bilgisayarlar küçülüp geliştirilmesiyle birlikte tüm evlere girmeye başardı. Bununla birlikte Yazıcılarda küçülüp evlere girmeyi başardı. Yazıcı bilgisayarda hazırlanan metnin yazılı sayfa halinde dökümünü veren araçların genel adıdır. Yazıcılar kablolu, kablosuz, hafıza kartı destekli gibi pek çok model yer almaktadır. Çok işlevli yazıcılar birçok ihtiyacı karşılamak amacı ile dizayn edilmiş cihazlardır. Yazıcı işlevinin yanı sıra fotokopi çekme, tarayıcısı ve faks makinesi özellikleri de yer alıyor. Yıllara göre yazıcıların tarih içerisindeki gelişimine göz atabilirsiniz.

Yazici-cesitleri-ve-tarihcesi
ilk Yazıcı Konsepti (1880)

Programlanabilir bilgisayar fikrini de ortaya atan İngiliz matematikçi, analitik filozof ve makine mühendisi Charles Babbage 1880’li yıllarda ilk bilgisayar yazıcısı konseptini ortaya atmıştı, ancak bu konsepti hayata geçirme fırsatına sahip olamadı.

Fotokopi (1938)

ABD’lı fizikçi Chester Carlson 1938 yılında elektrostatik kuru basım yöntemi olan fotokopiyi (electrophotography) tanıttı. Bu teknoloji 11 yıl sonra o dönemlerde Haloid Company adına sahip olan Xerox’a geçti ve yıllarca birçok cihaz üretildi.

Lazer Yazıcı (1969)

Gary Starkweat – her 1969 yılında Xerox’un araştırma – geliştirme kolu PARC’de ilk lazer yazıcıyı icat etmeyi başardı. İlk tam fonksiyonlu lazer yazıcı 1971 yılında yine PARC’de kendisi tarafından kullanıma hazır hale getirildi.

LA30 (1970)

Saniyede 30 karakter oluşturabilen nokta vuruşlu yazıcı LA30 1970 yılında Digital Equipment Corporation firması tarafından kullanıma sunuldu. Rakiplerine oranla daha düşük maliyetli baskı alabilmesi ile ön plana çıkmayı başarmıştı.

IBM 3800 (1976)

Yüksek hızda baskı alabilme imkanı sunan IBM 3800 lazer yazıcı 1976’da Amerika Birleşik Devletleri’nde Woolworth’m merkezi muhasebecilik ofisine kuruldu. İlerleyen yılllarda beş defa revizyona uğradı ve daha kaliteli çıktılar elde edilebilmesi sağlandı.

HP DeskJet (1988)

Hewlett – Packard firması DeskJet serisi mürekkep püskürtmeli yazı cılarıyla ev kullanıcılarının da bir yazıcı sahibi olabilmesi için ilk adımı attı. Daha sonra Machintosh sistemlerle uyumlu olan Deskwriter serisi yazıcılar da kullanıma sunuldu.

HP LaserJet 4 (1992)

Birçok kullanıcının yazıcılarla tanışmasına vesüe olan Hevvlett – Packard 1992 yılında LaserJet 4 modeli lazer yazıcısını kullanıma sundu. Cihaz 600 DPI çözünürlüğünde baskı alma olanağı sunan ilk lazer yazıcı olma özelliğine sahipti.

Üç Boyutlu Baskı (1993)

Dünyanın en ünlü teknik üniversitesi olan Massachusetts Institute of Technology 1993’te mürekkep püskürtmeli yazıcılardaki teknolojiye benzeyen bir tekniğe sahip olan üç boyutlu yazdırma teknolojisinin patentini aldı.

RepRap Projesi (2006)

2006 yılında açık kaynak kodlu RepRap projesi lanse edildi. GNU lisansına sahip olan proje üç boyutlu yazdırma teknolojilerinin farklı bileşenlerle geliştirilebilmesi esasına dayanıyor. Şu ana kadar “Darwin”, “Mendel”, “Prusa Mendel” ve “Huxley” adlı dört farklı yazıcı hazırlandı.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.