Bilgisayarda Enerji Tasarrufu

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu

Devir tasarruf devri ekonomik krizle birlikte tasarruf yapmaya yönelen birçok kurum ve kuruluşlarla birlikte evdeki kullanıcılarda tasarrufa yöneldi. Nasıl daha iyi tasarruf yapabilirsiniz işte bilgisayarda nasıl daha iyi enerji tasarrufu yapabilirsiniz ayrıntılarıyla inceleyelim…

Microsoft, Windows Vista ve Windows XP kullanıcılarının masaüstü enerji yönetimlerini geliştirerek daha fazla enerji tasarrufu yapmalarını sağlayan bir yama üretti.

Microsoft’tan yapılan yazılı açıklamada, ücretsiz olarak indirilebilen Verdiem’s Edison uygulamasının, işletim sisteminin mevcut güç ayarlarını daha fazla enerji tasarrufu yapabilecek şekilde geliştirdiği, tüketici dostu, kullanması ve yönetmesi kolay bir kullanıcı arayüzü sağladığı kaydedildi.

Bilgisayarın enerji tüketiminin çok daha etkin olarak denetlenmesine imkan vererek karbon salınımını azaltan Verdiem’s Edison’un, Microsoft ile çevreye duyarlı teknoloji ve süreçler konusunda duyarlılığı artıran uluslararası organizasyon Climate Savers (İklim Kurtarıcılar) tarafından desteklendiği ifade edildi. Buraya tıklayarak yamayı indirebilirsiniz.

Windows’u Optimize Ederek İşe Başlayabilirsiniz

Windows’unuzu CO2 saver programı ile güç ayarlarınızı optimize edebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızı en az enerji harcayacak şekilde ayarlamış olursunuz. Monitör ve harddiskinizin güç ayarları kontrol altına almış olacaktır. Programın bilgisayarınızda ne oranda güç tasarrufu yaptığını gösteriyor olması da büyük avantaj buraya tıklayarak programı indirebilirsiniz.

Tüplü Monitörlerden Kurtulun

null

Tüplü CRT ( Cathode Ray Tube ) tipi monitörler LCD monitörlere göre çok daha fazla enerji harcamaktadır. Son yıllarda LCD satışı artsa da birçok kullanıcıda halen CRT monitör kullanmaktadır. Bilgisayarın en fazla güç harcayan donanımı monitörlerdir. Son olarak da CRT monitör kullanıcılarının bilmesi gereken bir püf nokta var kısa süreliğine monitörlerini kapatmamaları gerekir bunun nedeni güç tasarrufu yaptığını düşünülenin aksine kapanıp açılırken daha fazla enerji harcarlar ve ömürleri kısalır.

İnce Ayar

Bilgisayarınıza bir ince ayar daha yaparak güç tasarrufunuzu arttırabilirsiniz. Bilgisayarını kullanmadığınız zamanlarda bekleme moduna alarak güç tasarrufu sağlayabilirsiniz. Denetim masasına girerek güç tasarrufu ayarlarından uygun ayarları yaparak ta güç kullanımını en aza indirebilirsiniz.