Bilgisayardan Fax Gönderme ve Alma

Bilgisayardan Fax Gönderme ve Alma

Bilgisayarınız ile internet üzerinden fax çekebilir veya fax alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bilgisayarınızı bir fax makinesi gibi kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız ile fax çekebilmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bilgisayarınıza fax modem adı verilen bir kartın takılı olması ve bu karta telefon hattınızın doğrudan bağlı olması gerekir. Piysada iki çeşit fax modem kartı bulunmaktadır bunlardan biri doğrudan karttır ve fiyatı 10TL’den başlamaktadır. Bir diğeri ise USB fax modemler, adından da anlaşıldığı gibi USB bağlantı noktası üzerinden bağladığınız cihazınız ile doğrudan fax gönderebilir ve gelen fax’ı bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Tabi ki gelen faxı kağıda dökmek için bir yazıcıya ihtiyacınız var.

Fax genelde ofis ve işyerlerinin sıkça kullandığı araçlardan bir tanesidir. Yukarda anlattığımız fax modem haricinde fax makinenizi bilgisayarınıza bağlayarak gelen ve giden verilerin kontrolünü bilgisayarınız üzerinden yapabilirsiniz. Bu bağlantılar kullandığınız fax makinesinin marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir.

Eğer bu tip cihazlara ihtiyacınız yok ise yani sadece internet üzerinden fax çekip internet üzerinden fax almak istiyorsanız bir “Internet Faxing” sitesine üye olmalısınız. Internet Faxing sitelerine belli bir ücret karşılığı abonelik süresince Fax gönderebilir ve Fax alabiliyorsunuz. Oldukça avantajlı olan Internet Faxing sitelerinde internet bağlantınızın olduğu her yerden örneği cep telefonunuzla dahi Microsoft Office dökümanları, OpenOffice , PDF, HTML, TXT gibi popüler dosya formatlarını anında Fax olarak gönderebiliyorsunuz. Bu tür sistemlerin bir diğer avantajı ise herhangi bir e-posta programı ile doğrudan entegre olabiliyor ve gelen fax’ları size E-Posta olarak gönderebiliyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar