Bilgisayardan Müzik Yayını Nasıl Yapılır

Bilgisayardan Müzik Yayını Nasıl Yapılır

Evinizdeki bilgisayarınızdan müzik yayını yapın, Bilgisayar ile internet üzerinden radyo yayını yapma programı, Bilgisayardan müzik yayını nasıl yaparım. Ofisinizde çalışma saatlerinde müzik arşivinize erişmek isteyebilirsiniz, fakat müziklerini USB bellek veya taşınabilir müzik çalarlar ile taşımak ve dinlemek size istediğiniz esnekliği ve kapasiteyi sunmuyor olabilir. Bu durumda müziklerinizi bir bulut depolama servisine yükleyip bulut ortamından erişmeyi deneyebilirsiniz, ancak ücretsiz hesaplar için kısıtlı depolama alanı sağlayan bulut depolama servislerinin bir kısmında müziği doğrudan web tarayıcısı üzerinden dinleme olanağı sunulmuyor. Bu durumda Windows bilgisayardan müzik yayım yapmak için kullanabileceğiniz yazılımına yönelebilirsiniz. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan Windows bilgisayardan müzik yayını yapmayı yani müzikleri stream etme işlemini gerçekleştirmenizi sağlıyor. Müzik yayını hem yerel ağdan hem de internetten erişilebilecek şekilde yapılabiliyor.

Öncelikle aşağıda bulunan bağlantıdan AudioStreamer programını indirin. ZIP dosyasını kolay erişebileceğiniz bir dizine genişletin. Program kuruluma ihtiyaç duymadan doğrudan çalıştırılabiliyor. Bazı işlemler için yönetici hesabı izinlerine ihtiyaç duyduğu için “AudioStreamer.exe” dosyasına sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini kullanın.

AudioStreamer arka planda çalışmaya başlıyor ve sistem tepsisinde ikonu beliriyor. Uygulama 9090 portunu varsayılan olarak izliyor ve web tarayıcısı ile sorunsuzca yönetilebiliyor. Ayarları yapılandırmak için bilgisayarınızdaki herhangi bir web tarayıcısını çalıştırın ve adres çubuğuna tırnak işaretleri olmadan “http://localhost:9090” yazın. Giriş ekranında kullanıcı adı ve parola sorulacaktır, kullanıcı adı “adimin” ve parola “start“.

Arayüz minimal ve oldukça sade bir tasarıma sahip. Dosya ve albüm görünümleri için farklı sekmeler mevcut; yönetimsel ayarlar, şarkı görünümü, oynatma kontrolleri, yürütme listesi ve şimdi yürütülüyor seçenekleri var. Öncelikle müzik veritabanınızı oluşturmalısınız. “Settings” bölümünde soldan ikinci sırada yer alan butona tıklayın. “Value” bölümünde işaret edilen dizine veritabanına eklemek istediğiniz müzikleri kopyalayın ve ardından sol kısımda yer alan “(re) create database” butonuna tıklayın. Program dizine kopyaladığınız müzikleri tarayacak ve veritabanını oluşturacaktır. Bu işlem biraz zaman alabilir.

Web tarayıcısında sayfayı yenilediğinizde veritabanına dahil edilen müzikleri göreceksiniz. Müziklerinize yerel ağdan ve internetten erişmek için farklı adresleri kullanmanız gerekecek. Bilgisayarınızdaki müziklere internet üzerinden erişmek istiyorsanız İP adresinizi ve ardından programın kullandığı portu girmelisiniz. İP adresini www.ip-adress.com web sitesinden öğrenebilirsiniz. Örneğin İP adresiniz “123.45.67.89” ve port 9090 (varsayılan) ise müziklerinize uzaktan erişmek için web tarayıcısına “http://123.45.67.89:9090” adresini girmeniz gerekiyor.

AudioStreamer Programı İndirme Linki

http://audiostreamer.org/download/

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. Said dedi ki:

  Taşınabilir HDD içerisinde flac müzik arşivim var. Bu HDD’ye evimdeki bilgisayarlardan nasıl ulaşabilirim ? Gerekirse bu HDD için ucuz yollu bir bilgisayar alıp ona bağlayabilirim de. Önemli olan üç farklı bilgisayardan uzaktan erişmek. Flac müzikleri her oynatıcı çalmıyor, biliyorsunuz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • Yasemin Dilan:Faydalı programlar, teşekkürler. usb virüs temizle...
 • melda taptık:blogcu.com da şifremi ve kullanıcı adımı hatırlamı...
 • Hero_emiya:Ben notebookumu açıp temizledim fakat temizleme so...
 • toygar:kapatılan face hesaplarını açan varsa benimle ilet...
 • tolga:1 saatir arıyorum yok regeditten oraya gir buraya ...
 • Emir:Çok teşekkürler...
 • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
 • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...