Bilgisayarı Uyku Moduna Aldığımda Sistem Çöküyor

Bilgisayarı Uyku Moduna Aldığımda Sistem Çöküyor

Windows’u uyku moduna aldığınızda sistem çöküyorsa yapmanız gereken birkaç basit adımla bu sorunda kurtulabilirsiniz. Bilgisayar uyku moduna alınmak istendiğinde yaşanan çökme sorunlarının nedeni her bilgisayarda farklı olabilir. Sisteminizde bu sorunu sıkça yaşıyorsanız bu durumdan kurtulmak için bazı çözüm önerileri sunacağız. Bu tip çökme ve hataların bir bellek dump dosyası oluşturduğunu ve sistemde bu kayıtların tutulduğunu unutmayın. Detaylar için Windows’taki Olay Görüntüleyicisi aracından faydalanabilirsiniz. Burada yer alan hata kodunu Google’da tarayarak sorun hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Olay Görüntüleyicisi Nasıl Açılır

Olay Görüntüleyicisi’ni açmak için masaüstünde yer alan Bilgisayar öğesinin üzerine gelip sağ tık yapıyorsunuz açılan menüden Yönet seçeneğini seçiyorsunuz ve sol taraftan Olay Görüntüleyicisi‘ni tıklıyorsunuz. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay vermeniz gerekiyor.

Uyku Modu Hatalarını Giderme

Kritik öneme sahip olan bir bileşen veya donanım sürücüsünün bilgisayar uyku modundan çıkarılırken yeniden başlatılamaması genellikle sistem çökme sorunlarına neden olur. Bu tip sorunlar genellikle sürücü ve firmware güncellemeleriyle önemli ölçüde çözülebilmekte. Sorunlu RAM modülleri de benzer sorunların kaynağı olabiliyor fakat bu hatalar genellikle yazılımsal problemlerden ortaya çıkıyor. Üçüncü parti depolama kontrolcüleri ve eski ekran kartları uyku modundan çıkış esnasında çökmelere sıklıkla neden olabiliyor, bu nedenle bu bileşenler için hazırlanan firmware ve sürücü güncellemelerini mutlaka yüklemelisiniz. Diğer taraftan alakartınız İçin kullanıma sunulan BIOS güncellemeleri ve güncel yongaseti sürücülerini yükleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir