Bilgisayarın Verdiği Zararlar Nelerdir

Bilgisayarın Verdiği Zararlar Nelerdir

Bilgisayarın çevreye ve insanlara verdiği zararlar nelerdir, nasıl korunuruz? Fazla bilgisayar kullanmanın sağlığa zararları maddeler halinde bulabilirsiniz. Bilgisayar internetin gelişmesi ile hayatımızda daha çok yer kapladı. İnsanlar internet üzerinden oyunlar oynayıp, alışveriş yapıp, faturalarını yatırabildiği gibi yine bilgisayar aracılığı ile çalışıp para kazanabilmektedirler. Ancak tüm bu faydaların bir takım zararları da bulunmaktadır. Hayatımızda büyük yer kaplayan bilgisayarlar çevreye ve insanlara etkileri şu şekilde…

Bilgisayarın Çevreye ve İnsanlara Zararları

Bilgisayar toplumsal çevreyi olumsuz etkiler.

Bilgisayar bağımlılık yaptığı için zaman kaybına neden olur.

İnternetin zararlı içerikleri yanlış bilgiler ve bir sansürün olmaması çocukları ahlaki bir çöküntü oluşmasına neden olur.

Bilgisayar bireyleri antisosyal kişileri olmasına neden olur ve çevresindekilere karşı ilgisiz olmasına neden olur.

İnternet dolandırıcılarının hedefi haline gelebilir ve kumar alışkanlığı edinebilirsiniz.

Bilgisayardan dinlenen yüksek sesli müzik çevre kirliliğine neden olur.

Bel, baş ve boyun ağrılarına neden olur.

Uzun süre bilgisayar karşısında durmak gözlerinizin kısa bir süre içerisinde bozulmasına neden olur.

Bilgisayar bağımlılığı çevrenin yani doğanın güzelliklerine karşı sizi duyarsız bırakır.

Sürekli oturduğunuz için bilek, diz ve dirsek kireçlemesi oluşur.

Bilgisayar başında uzun süre hareketsiz bir şekilde oturduğunuz için hareketsiz yaşamın verdiği bir çok hastalığa yakalanama riskiniz yüksek.

Bilgisayarın sürekli yenilenmesi ve üst modellerinin çıkması kullanılmayan parçaları atık olarak çevreye dönmesi bir kirlilik oluşturur.

Sürekli bilgisayar kullandığınızda uzun süreli sessiz kalırsınız buda sizi sosyal çevrede oldukça pasif bırakır.

 

Bilgisayarın Zararlarından Korunma Yolları

Eğer bilgisayarınızdan ayrılamıyorsanız o zaman bilgisayarınızı aile fertlerinin tümünün birlikte vakit geçirdiği odaya kurunuz. Bu sayede hem ailenizle bir arada durmuş olursunuz hem de aile bireyleri ile yapılan sohbetlere dahil olabilirsiniz. Eğer işiniz gereği bilgisayarda durmak zorundaysanız veriminiz düşebilir. Ancak bunun şöyle avantajı da vardır. Çocuğunuz bilgisayar kullandığında hangi sitelere giriyor, kimlerle sohbet ediyor görebilme imkanına sahipsiniz. Çocuğunuzu tehlikelerden korumak için hangi programı kullanırsanız kullanın hiçbir şey sizin denetiminiz kadar güçlü olamaz.

Eğer uzun süreli bilgisayar kullanmak zorundaysanız saat başı alarmlar kurarak 5 – 10 dakikalık molalar vermelisiniz. Bel, boyun ve kol ağrılarını önlemek için bu oldukça önemlidir.

Bilgisayarınızı çocuklarınızda kullanıyorsa onları oyun oynadıkları siteleri yasaklamak yerine çocuğunuza hem eğlenebilecekleri hem de öğrenebilecekleri çocuğunuza katkıda bulunabilecekleri siteleri açarak bu sitelere yönlendirmelisiniz. Çünkü çocuğunuz böyle bir site arayıp bulamaz. Sizin bu siteleri ön plana getirmeniz gerekiyor.

Yorumlar

Yorum (9 Yorum)

 1. Şevval dedi ki:

  Sağolun ödedim için çok yardımcı oldunuz. Bu siteye teşekkür ederim. Ayrıca verilen bilgilerin tamamı doğru. Bu arada bilgisayarı gerekmedikçe kullanmayın arkadaşlar. Eğer bilgi öğrenmek istiyorsanız bilgisayar yerine ansiklopedileri tercih edebilirsiniz.

 2. Melis Kardelen dedi ki:

  Ya ben her gün 3-4 saat higç ayrılmadan bilgisiyar tepesindeyim haylada öyleyim ama bunları öğrendikten sonra bırakmayı düşünüyorum ama bırakamıyorum bağımlılık yaptı bırakıcam diyorum yarın oynamak yok diyorum ama hegmen açıyorum gizli gizli 3-4 saat oynuyorum tamamen bağımlı oldum ayrılamıyorum artık yha bu sırada Youtube kanalıma abone olur musunuz Habnet Kardelen adı lütfne olunnn

  • Şevval dedi ki:

   Hırsına yenik düşmemelidir arkadaşım. Kendine süre tutarak bilgisayar oynarsan senin için daha iyi olur. Bilgisayar bağımlısı olup da geleceğinizi kirletmeyen.

 3. yusuf dedi ki:

  iğrenç bir site

 4. Berfin dedi ki:

  Bayıldım hemen yazıcam

 5. aktarli dedi ki:

  Sağ olun odevim icin lazim oldu

 6. ilayda dedi ki:

  süper ya çok saolun ödevim için çok gerekliydi

 7. sude naz dedi ki:

  çok popüler bir siteeeeeee

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.