Bilinmeyen Aygıt Sürücüsü Nasıl Bulunur

Bilinmeyen Aygıt Sürücüsü Nasıl Bulunur

Bilgisayarınıza yeni kurulum yaptınız, sürücülerin driverlarını yüklediniz ve Aygıt Yöneticisine girdiğiniz zaman Diğer Aygıtlar sekmesinde Bilinmeyen Aygıt sekmeleri ve üzerine sarı ünlem işareti ile görünüyor. Aygıt yöneticisindeki listenin tertemiz olması gerekiyor. Çünkü buradaki uyarılar bazı sürücülerinizin çalışmadığı ya da bir başka sürücü ile çakışma halinde olduğu için pasif konumda olduğu anlamına gelmektedir. Bu hatayı gidermek için güncel driver sürücünüzü kurmanız gerekiyor, fakat bilinmeyen aygıt ismi size pekte ipucu vermez. Ancak bunun basit bir yolu bulunmaktadır. Şimdi anlatacağımız yöntem ile aygıtların sürücülerini bulmak aslında oldukça kolay.

Yeni bir Windows işletim sistemi yükledikten sonra, bilgisayarınıza bağlı olan bazı donanımlar yüklediğiniz Windows tarafından tanımayabilir. Her ne kadar yeni Windows sürümlerinde bu sorun azalsa da sonradan çıkan donanımlar ve yeni kartlar tanınmıyor. Böyle bir durumda iş size düşüyor.

Bilgisayar simgesinin üzerine gelip Sağ tık yapın ve açılan menüden Yönet seçeneğine tıklayın ve sol menüde Aygıt Yöneticisi sekmesine tıklayınız. Daha sonra bilinmeyen aygıtlar sekmesine tıklayın. Bilinmeyen aygıt yazan bölümün üzerine çift tıklayıp karşınıza bir pencere çıkacaktır. Çıkan pencerenin üst taraftaki sekmelerinden Ayrıntılar bölümüne tıklayın ve bu ekran altında bilinmeyen bir aygıt söz konusu olmasa da, bilinmeyen aygıta tıkladığınızda çıkacak pencereden farklı bir pencere değil. Burada uzun bir kod kısmı göreceksiniz bunun için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

surucu-ayrintilari

Ayrıntılar sekmesine tıkladıktan sonra Özellik yazan yerin altında bulunan açılır kutuya tıklayıp listeden Donanım Kimlikleri seçeneğini seçiyorsunuz. Bilinmeyen aygıta dair donanım kimliği, aşağıda bulunan Değer adı altında büyük beyaz kutu içerisinde çıkacaktır. Çıkan değerlerden en üsttekine sağ tıklayın ve menüden Kopyala seçeneğine tıklayın.

Kopyaladığınız bu değeri internette aramanız yeterlidir. Zaten uzunca bir kod şekilde olduğu için arama sonuçları istediğiniz gibi çıkacaktır. Driver gibi anahtar sözcüklerle arama sonuçlarını daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Driver dosyalarına ulaşamasanız da ismini öğrenebilirsiniz. İsmini öğrendikten sonra da detaylı bir arama yaparak driverlara ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.