Bozuk RAR Dosyaları Nasıl Kurtarılır?

Bozuk RAR Dosyaları Nasıl Kurtarılır?

Download artık günümüzde sürekli yaptığımız şeyler arasında, özellikle paylaşım sitelerine yüklenen büyük kapasiteli dosyaları winrar veya winzip programı sayesinde parçalara ayırıp, sitelere öyle yükleniyor. Ve siz bu dosyaları indirdiğinizde ya dosyaların biri çıkmıyor hata veriyor yada hiç çalışmıyor.

Öncelikle dosyaları Rar’dan nasıl çıkartacağınızı anlatalım. Parçalara ayrılmış Rar’lı dosyaları bir klasörde bulundurduktan sonra, herhangi birine sağ tıklayıp “Klasöre Çıkart [dosya ismi]” seçeneğini seçmeniz yeterli. Bundan sonra dosyanın büyüklüğüne göre dosyaları birleştirme ve dışarı çıkarma işleminin bitmesini beklemeniz gerekiyor. Ancak tam bu noktada kimi zaman kullanıcıların sabır sınırlarını zorlayan, dosyalardan bir ya da birkaçının bozuk olduğunu bildiren bir hata mesajı çıkabiliyor. Bozuk olduğu öne sürülen RAR dosyalarını tekrar indirmeniz de sorunu çözmüyorsa GB’larca büyüklükteki dosyalarınızı çöpe atmanız gerekebilir.

www.quickpar.org.uk adresinden indirebileceğiniz Quickpar, bozuk sektörlere sahip RAR dosyalarını onarmaya yarayan ücretsiz bir yazılım. RAR dosyalarını onarabilmek için, çoğu web sitesi ya da Usenet sunucularında RAR dosyaları ile birlikte sunulan PAR2 dosyalarına da ihtiyaç var.

Bilgisayarınızda yedeğini aldığınız dosyalar zamanla bozulabilir bu tür durumlarda da Dosyalarınızın PAR2 dosyasını oluşturarak bozulmalara karşı dosyalarınızı korumuş olursunuz.
– Büyük boyutlu dosyaları yüklerken ve indirirken bozulma riski yüksektir.
– Dosya bozuk indiğinde ya da yüklendiğinde tekrar en baştan başlamak zorunda kalırsınız.
– Bu yöntemle sadece bozuk parçalar için gerekli olan tamir dosyasını (.par2) indirerek zamandan kazanır ve internet hattınızı daha verimli kullanırsınız.
– Dosyanın kendisi kaybolsa dahi tamir dosyalarını kullanarak tekrar oluşturabilirsiniz.

1 adım adım RAR dosyası onarma
QuickPar isimli yazılımı sisteminize kurduktan sonra PAR2 dosyaları ön tanımlı olarak bu program ile açılmaya başlayacak. PAR2 dosyalarına çift tıklayarak yazılımı çalıştırıp, dosyaların bağlı olduğu RAR dosyalarını taratın.

2 Bozuk olan dosyalar sarı renkte görüntülenecek. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra bu dosyaları onarmak için “Add” butonuna basıp gerekli PAR2 dosyalarının yolunu gösterin. Ardından Repair tuşuna basarak dosyaları onarın.

3 İsterseniz tarama işlemi sırasında “Auto Repair” onay kutusuna tıklayarak onarma işleminin otomatik gerçekleşmesini de sağlayabilirsiniz. Monitor onay kutusuna tıklamanız halinde ise QuickPar, indirdiğiniz yeni dosyaları da otomatik olarak tarayacaktır.

4 Onarım işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra QuickPar, onarılmış dosyaları son kez kontrol ederek onay verecek. Bundan sonra blokları tamamlanmış, onarılmış RAR dosyalarını yine Winrar ile kolaylıkla açabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum (8 Yorum)

 1. can dedi ki:

  bozuk olan rar dosyasını tarıyor 100 de 100 temız gosterıyor ne alaka anlamadım

 2. sümeyye dedi ki:

  ya ben programı kullanarak hatalı Rar dosyasını onarmaya çalıştım ama yapamadım.Kullanımını yazmışsınız ama ben anlamadım.Lütfen yardım eder misiniz?(acil)

 3. dogukannn dedi ki:

  arkadaslar bn bir oyun yuklemek ıstıyorum flight sim x deluxe ama korsan oldugu için icnde crak dosyası dvd 1 dosyaları var dvd 1 in içinde ”rzr-fsxf.daa”die bişi yazıyo crack in içindede dll dosyaları var ne yapmalıyım

 4. emre dedi ki:

  rar repair programlarının hepsi yalan hicbiri işe yaramıor dosyayı tekrar indirmekten başka bir yol yok

 5. hasan dedi ki:

  evvet. boş vereceksin winrar dı, quickpar dı, yükleyeceksin 7zip programını paşalar gibi açacak bozuk dosyanı, onaracak ve sinir olmayacaksın. tek parça 1,5 gb HD filmin çöpe gitmeyecek. siliyormuş gibi, açıyormuş gibi, çalışıyormuş gibi yapan programlardan ve onları üretenlerden, cazgırlar gibi övenlerden hep nefret ettim..

 6. hasan dedi ki:

  özetin özeti bir tarif. son versiyonunu yükleyip, 350 mb lık filmi, rar dosyasını 8 parçaya böldü. komik gri karikatür simgesi ile kb ölçülerinde extra dosyalar. damaged files yok diyor. winrar ise tekrar açma işleminde dosya sonunda %95 e gelince yine bozuk uyarısı veriyor. winrar kendisi onaramadı ayrıca.. onardım deyip ikinci bir oluşturduğunu da..

 7. admin dedi ki:

  nasıl yapabileceğini yazının devamına ekledim tekrar deneyebilirsin

 8. umut dedi ki:

  iyide nasıl uygulama yapılır kısmı ne olacak indirdim par2 dosyası olarak gördü bu aşamadan sonra neler yapılıyor ?

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.