CD ve DVD Veri Kurtarma Resimli Anlatım

CD ve DVD Veri Kurtarma Resimli Anlatım

Zaman içerisinde çizilen ve zarar gören CD ve DVD’lerdeki verilerinizi kurtarabilirsiniz önemli Office dosyalarınızdan tutunda resim, müzik ve diğer bütün dosyalarınızı bu yazılım sayesinde kurtarabilirsiniz. Biz daha önceden yıpranmış bir CD ile bir deneme yaptık ve başarılı olduk şimdi sizlere bu kurtarma işlemini adım adım anlatacağız işte CD/DVD kurtarma işlemi…

Günümüzün en ucuz yollu yedekleme yöntemi kuşkusuz optik medyaları kullanmaktır. Filmlerden müziklere, imajlardan ofis dosyalarına kadar hemen her şeyimizin yedeğini CD ya da DVD medyalara kaydederek saklamak çok pratik bir gibi gelir bizlere. Çünkü bu medyalar hem yerden kazandırır hem de uzun ömürlü bir teknoloji olduğundan bundan ar sonra da kullanılabilecektir. Ancak gerçekten bir optik medya bu kadar dayanabilir mi dersiniz? Aslında bu sorunun cevabını hemen herkes bir kez dahi olsa yaşayarak almıştır. Çünkü optik medyalar oldukça hassas bir yüzeye sahip olduğundan kullanım sırasında mutlaka çizilirler bir zaman sonra da okuma hataları vermeye başlarlar. Sonuçta kullanıcılar medyalardan ve içerisindeki verilerden vazgeçmek zorunda kalırlar. Peki, ya bu optik medyaların içerisinde vazgeçemeyeceğiniz bir veri ya da dosya varsa? Mesela ödev, proje ya da işletim sisteminizin kurulum dosyaları olsa? Eminiz ki eliniz o ya da DVD’yi atmaya gitmezdi. İşte bu tarz bir durumla karşılaştığınızda verilerinizden vazgeçmek yerine onları büyük ölçüde kurtarabileceğinizi söylemek isteriz. Bu uygulama için ücretsiz olarak dağıtılan CD Recovery Toolbox adlı yazılımı kullanacağız. Yaklaşık 700 KB gibi küçük bir boyuta sahip olan CD Recovery Toolbox, oldukça kolay bir kurulum ve kullanıma sahip. Programı Buradan indirebilirsiniz.

Kurulumu ve kullanımı oldukça basit olan CD Recovery Toolbox, sade bir kullanıcı arabirimiyle karşılıyor bizleri. Çizilmiş, yıpranmış ya da çatlamış optik medyanızı, optik okuyucunuza yerleştirdikten sonra tek yapmanız gereken “next” tuşuna basarak yönergeleri izlemek oluyor. Bu aşamada optik medyanızın sahip olduğu zarar boyutuna göre değişen sürelerde beklemek durumunda kalıyorsunuz. Örneğin biz yazımızı hazırlarken eskilerden kalma Bomfunk MC’s CD’si kullandık. Dinlemekten çizilmiş ve müzik setleri tarafından okunmaz hale gelmiş bu CD’mizi yazılımın taraması ve içeriğini listelemesi yaklaşık 10-12 dakika sürdü. Sonuçta içeriği kopyalayarak amacımıza ulaşmamızı sağladı. Bu aşamada bir müzik CD’si yerine 3-4 GB boyutunda bir oyun ya da film DVD’si kurtarmayı deneseydik çok daha uzun bir analiz ve kurtarma sürecine girecektik. Yani veri boyutu ve diskin hasar derecesi bekleme sürecinizi (dolayısıyla başarı oranınızı) etkileyen başlıca iki etken.

Yaptığımız örnekte bazı şarkıların (12 parçadan 3 tanesinin) cızırtılar ve hışırtılar içerdiğini gördük. Belli aralıklarda da atlamalar gerçekleşiyordu. Bu aslen beklediğimiz bir sonuçtu çünkü çizilen noktalara denk gelen veriler ister istemez yüzde 100 oranında kurtulamazlar. Bunun temel nedeni optik medyaların veri tutan yüzeylerin çok hassas olması diyebiliriz. Özellikle de markasız ve ucuz ürünlerde bu hassasiyet daha da artığından parmak izinden ile etkilendiğini söyleyelim. O nedenle sonucun başarısından emin olamazsınız.

Kurtarma operasyonuna başlamadan önce kurtarmayı deneyeceğiniz medyayı iyice (ama nazikçe) silmeyi ihmal etmeyin. Eğer kırık ya da çatlak bir medyayla şansınızı deneyecekseniz okuyucunuza doğru bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Optik medyadan yapılan kurtarma işlemlerinden bir diğer önemli nokta da sadece okuma desteği olan bir optik okuyucu kullanmak yerine yazma desteği de sunan bir cihaz kullanmanızdır. Bu şekilde başarı yüzdenizi artırırsınız.

Son olarak optik medyalarınızı çizilmelere kırılmalara karşı korumak için kılıf ya da sert kutular kullanmalı, arşivlerinizi CD çantalarında saklamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde hasar görme olasılıklarını minimuma indirmiş olursunuz.

1 – Öncelikle yazılımımızı indirip, kuruyoruz. Ardından masaüstümüze atanan kısayolu kullanarak yazılımı çalıştırıyoruz Yazılımımız bizden kurtarma yapacağımız hasarlı medyayı sürücüye koymamızı isteyecek.

2 – Hasarlı medyayı optik okuyucumuza yerleştirip, arabirimin sağ alt köşesinde yer alan “next” düğmesine basarak bir sonraki adıma geçiyoruz. Bu aşamada medyanız taranacağı için bir miktar bekleyebilirsiniz.

3 – Üçüncü adımımızda yazılımımıza optik medyamızın yedeğini alacağı bir dizin yolunu gösteriyoruz. Bu adımı ön tanımlı ayarlarla geçebileceğiniz gibi kendinize özel bir dizin yolunu da gösterebilirsiniz.

4 – Dördüncü adımımızda yazılımımız optik medyamızın içerisindeki verileri tarayarak kurtarabileceği verilerin listesini çıkartacak. Bu aşama da optik sürücünüzün hızına ve medyanızdaki hasar boyutuna göre uzun sürebilir.

5 – Listelenen verilerden kurtarılmasını istediklerinizi işaretledikten sonra arabirimin alt tarafında yer alan “Save” düğmesini kullanarak verilerinizi yedeklemeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada verileriniz belirlediğiniz dizine kopyalanacaktır.

6) Ve işte mutlu son. Kurtarma işlemimiz tamamlandı. Artık kurtardığınız verilerin kalitesini kontrol edip verilerinizi yeniden bir medyaya kaydederek saklamaya devam edebilirsiniz.

Programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz..

Yorumlar

Yorum (23 Yorum)

 1. Ayalin dedi ki:

  Merhaba;
  Nikâh cd sinde % 52 de kalıp kendisi kapatıyordu araştırdım bu program karşıma çıktı. Hiç umudum yoktu denedim sanırım ise yarayacak . Bittiğinde tekrar yazacağım.

 2. aysun dedi ki:

  benım cd okumadıgı ıcın next e basamadım ne yapmam lazımmm.. YARDIMMMM…

 3. berk dedi ki:

  Zaten asıl sorun daha önce kullanmış olduğumuz herhangi bir CD ya da DVD yi CD ya da DVD room a koyduğumuz zaman sanki hiç DVD ya da CD koymamışız gibi davranması… Bu şekildeki bir durumda bu program sanki DVD rooma bir DVD ya da CD koyulmamış olarak gördüğü için devam etmiyor…

 4. burhan dedi ki:

  allah razı olsun çok teşekkür ederim :D

 5. gizem dedi ki:

  çok çok teşekkürler size çok işime yaradı gerçektenn :)

 6. ilyas acar dedi ki:

  yazı için tşkler işime yaradı birde sorum olacak mp3 çalarımda müzik parçalarım var fakat mp3 çalarımın içeriğini vistada göremiyorum klasör boş yazısı çıkıyor fakat özelliklerde mp3 çaların hafızasının 1.83 gb dolu olduğunu gösteriyor bu içeriği nasıl ulaşabilirim tşkler

 7. VuRaL dedi ki:

  Allah Razı OLsun

 8. Serhat dedi ki:

  Yha abi 102 mb’lik şeyin 5 dk’da 5 mb sini düzeltti.neden

 9. adem dedi ki:

  Allah razı olsun işime yaradı teşşekkürler.

 10. fatih dedi ki:

  evet arkadaşım next yazısı çıkmıyor çünkü dvd’yi pc görmüyor bunu nasıl düzeltebiliriz lütfen yardım :(

 11. halit dedi ki:

  yahu aynı sorun bendede var next olmuyor lutfen yardım

 12. Harun dedi ki:

  Çok teşekkürler çok işime yaradı. :)

 13. can dedi ki:

  Ben programı indirdim kırık cdyi taktım ama next’e basılmıyor yardımcı olurmusunuz

 14. yasin dedi ki:

  ya kardesım ıyı guzel hersey hosda ben de muzık dvdsı var tmm pc kopyalıyorum ama muzık calmıyor bnu nasıl duzeltebılırız.

 15. yasin dedi ki:

  ya kardesım bende muzık dvdsı var tmm hersey guzel kopyalıyoruz pc ye ama sarkı calmıyor bunu nasıl duzeltebılırz aradıgım sarkı cok eskı ve nette bır yerde yok .

 16. sedat dedi ki:

  elinize sağlık saolun

 17. gökhan dedi ki:

  ben de programı notebooka kurdum fakat dvdyi görmüyo ona nasıl bir çözüm üretilebilir açıklar mısınız

 18. emre dedi ki:

  çok teşekkürler kardeşim. emeğine sağlık:):)

 19. Çağrı dedi ki:

  Mrba pro. sağlam tebrikler…

 20. ahsen dedi ki:

  merhaba,
  ben tamamen değil bir kısmı kırk bir cd yi denedim ama olmadı.
  ne bilgisayar ne program okumadı.çok uğraştım.
  yardım eder misiniz :(

 21. hasan dedi ki:

  helal olsun çok manyak program hemde çok hızlı

 22. melih dedi ki:

  çok işime yaradı teşekkürlerr

 23. alev dedi ki:

  teşekkürler

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.