Chkdsk Nedir Disk Hata Denetimi Nasıl Çalışır

Chkdsk Nedir Disk Hata Denetimi Nasıl Çalışır

Chkdsk kelimesi Check Disk kelimesinin kısaltılmış halidir ve sistemde Chkdsk.exe olarak geçmektedir. Bu araç Disk Hata Denetimidir. Bu aracı çalıştırdığınızda diskiniz taranır ve diskinizde bir hata var ise diskiniz onarılmaya çalışılır. Chkdsk hata denetimini çalıştırmak için yönetici olarak oturum açmanız yeterlidir. Chkdsk aracını çalıştırdığınızda, bir birime öncelikli erişim gerekmektedir. Bu sebepten dolayı denetlemek istediğiniz diskni birden fazla dosya açık ise Chkdsk aracı bilgisayarınızı bir sonraki başlatmanızda disk denetimi yapılmasını zamanlamak isteyip istemediğinizi soracaktır.

Chkdsk, Disk hata denetimi dosya ve klasörlerin sayısına, kapladığı boyuta, diskinizin performansına, işlemcinizin hızına ve bellek boyutunuza bağlı olarak Chkdsk – Disk Hata Denetimi biraz vakit alabilir.

1. Yöntem:

İlk yöntemde Windows arayüzünden Chkdsk – Disk Hata Denetimini nasıl çalıştırabileceğinizi anlatacağız. başlat menüsünden Bilgisayarı seçeneğine tıklayınız açılan ekranda C: ve D: gibi sürücüleriniz görünecektir. Burada sisteminizin yüklü olduğu diskin üzerine gelerek bu genelde C: olur sağ tık yapınız ve açılan menüden Özellikler seçeneğine tıklayınız.

Chkdsk-Nedir

Açılan pencereden Araçlar sekmesine tıklıyorsunuz ve den Hata denetimi bölümünün altında bulunan Şimdi Denetle butonuna tıklıyorsunuz ve karşınıza küçük bir pencerede disk denetimi seçenekleri çıkacaktır;

Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt
Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış

Seçeneklerinin her ikisinin de seçili olduğunu kontrol ediniz ve Başlat butonuna tıklayınız. Daha sonra karşınıza bir bilgi ekranı çıkacaktır. Bir daha ki açılışa zamanla deyip Tamam butonuna tıklayınız. Bu ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınız bir daha ki açılışta Hata denetimi yapacaktır.

2. Yöntem:

İkinci yöntemde ise komut istemcisi ile Chkdsk – Disk Hata Denetimini nasıl çalıştırabileceğinizi anlatacağız. yapmanız gereken ilk şey Yönetici haklarına sahip bir komut istemcisi açın daha sonra chkdsk C: temel komuttur. Buna eklenecek ilave komutlarla değişik işlemler yapılabilir. Chkdsk aracını salt okunur modda çalıştırmak için, komut isteminde chkdsk yazın ve ENTER tuşuna basın. Eğer C: dışında bir diskte hata denetimi yapmak istiyorsanız o diskin harfini yazın Örneğin chkdsk D:chkdsk yazmanız gerekiyor.

C: /f : Birimdeki bozuk bölümleri taramadan hataları onarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/f yazın ve ENTER tuşuna basın. chkdsk C: /r : Hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/r yazın veENTER tuşuna basınız. chkdsk C: /i : Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler. chkdsk C: /c : Klasör yapısında ki döngülerin denetlenmesini atlar.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.