Cmos Checksum Error Hatası Ve Çözümü

Cmos Checksum Error Hatası Ve Çözümü

Cmos Checksum Error Defaults Loaded Hatası veya Cmos Checksum Bad hatası alıyorsanız ve bilgisayarınız her açıldığında bu uyarıyı alıyorsanız bu sorunu düzeltmenin çözümü bulunaktadır. Bilgisayarınızın bios ayarlarına girerek bu sorunu halledeceğiz. Bios ayarlarına girmek için bilgisayarınız açılırken Press DEL to enter SETUP yazar yada DEL yerine F2 yazar bu tuşları kullanarak bios ayarlarınıza girebilirsiniz. Burada DEL, DELETE kelimesinin kısaltılmışıdır.

Cmos Checksum Error Defaults Loaded
CMOS Checksum Bad
Press F2 to Run SETUP
Press F1 to load default values and continue

Cmos Checksum Error Defaults Loaded Çözümü

Bios Pili Nasıl Sökülür

Bu sorunun genel nedeni BIOS pilinin bitmiş olması veya zamanla bölgesel bir sorun nedeni ile anakartınıza enerji gitmemesidir. BIOS pilinizi yenilemelisiniz. Eğer pilinizde bir sorun olmadığını düşünüyorsanız BIOS tarih ve saat ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol ediniz. Tarih ve saat ayarlarını yaptıktan sonra kaydedin ve çıkın. Sorun devam ederse bilgisayarınızı yeniden başlatın ve işlemleri tekrarlayınız. Sorunun bir diğer nedeni ise nadiren de olsa RAM belleğinizden kaynaklanmaktadır. Çıkartıp tam oturmuş olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer çift RAM kullanıyorsanız RAM’lerinizi sırası ile söküp teker teker deneyiniz. Tekrar aynı sorunu almaya devam ediyorsanız problem anakartınızdan kaynaklanmaktadır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. AHMET dedi ki:

    bende de aynı hat çikmişti REM 1024 ok diyor ve altta CMOS checksum error – Defaults loaded yazıyor altta F1 Contione DEL BIOS Setup diyor del bastım F10 BASTIM düzeldi

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.