CPU Stepping Nedir

CPU Stepping Nedir

CPU, İngilizce central processing unit kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Türkçe anlamı ise merkezi işlem birimidir. Stepping kelimesi ise işlemci silikonuna verilen ad diyebiliriz. Stepping’de yapılan değişiklerin amacı, çalışma frekansını daha da arttırmak, oluşan hataları düzeltmek veya elektriksel bir takım problemleri çözmek için olabilir.

Intel steppingleri iki formda tanımlıyor. Harf değişimi (B0 -> C0) bütün katmanların değişmesi gibi köklü bir değişiklikken rakam değişimi (A1 -> A2) sadece bazı katmanlardaki değişiklikleri temsil ediyor.

Bu stepping meselesi aynı sistemde birden fazla işlemci kullananların kafasını karıştırabilir. Bazı durumlarda çoklu işlemci kullanımında değişik steppinglerdeki işlemcilerin bir arada kullanılması sorun çıkarabilir. Değişik işlemciler için kimi kısıtlamalar olabilir ve bu konu çoklu işlemci kullanımında (bu tip sistemlerin kullanıldığı profesyonel uygulamalardaki yükseksek performansa ve özellikle de stabilizeye olan ihtiyacı da düşünürsek) hayati önem taşıyabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi işlemcinizin üreticisinin web sayfasında bulabilirsiniz.

Steppingde yapılan değişiklikleri yazılım güncellemeleri gibi düşünebilirsiniz: Kimi zaman son kullanıcıya bir faydası olmaz. Ama yine de genelde sonuncusu en iyisi olmalıdır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.