Dizüstü Bilgisayarın Pil Seviyesi Azaldığında Bildirim Alma

Dizüstü Bilgisayarın Pil Seviyesi Azaldığında Bildirim Alma

Pil bittiğinde dizüstü bilgisayar uyarı versin, pil azaldığında bilgisayar bildirim göndersin. Dizüstü bilgisayarını uzun süre kullanan hemen her kullanıcının mutlaka pil ömrü sorunu yaşamaktadır. Bu sorun çoğu durumda kaçınılmaz oluyor ancak bilgisayarınızın pilinin daha uzun süre boyunca sağlıklı seviyede kalmasını istiyorsanız şarj bitimi ve dolumu döngüsünü mümkün olduğunda düzenli şekilde yapmaya gayret edebilirsiniz. Sisteminizde pil seviyesinin kritik seviyeye gerilediğini yoğun çalışma temposunda fark edemeyebilirsiniz.

Aynı şekilde sistem şebeke elektriğine bağlı durumdayken pil seviyesinin % 100 olduğunu fark etmeniz de mümkün olmayabilir. Her iki sorunu da bir script kullanarak veya Windows işletim sistemi bünyesindeki dahili batarya kontrol seçeneklerinden yardım alarak çözebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın pil seviyesinin minimum ve maksimum seviyeye ulaştığında size sesli ve görüntülü bildirim ulaşmasını sağlamanız mümkün.

Pil Seviyesi Uyarısı için script Yapma

Bunun için Denetim Masası’na erişin ve Donanım ve Ses -> Güç Seçenekleri -> Plan ayarlarını değiştir yolunu izleyerek düzenlemek için bir güç profili seçin. Pil seviyesi kritik düzeylere gerilediğinde sesli alarmın devreye girmesi için gerekli düzenlemeyi buradan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Pil düzeyleri sistem şebeke elektriğine bağlı ve bağlı değilken farklı seviyelerde seçilebiliyor. İkinci metot içinse aşağıdaki kodları Not Defteri’ne yapıştırın ve dosyayı “Pil.vbs” adıyla masaüstüne kaydedin. Bu script’teki yüzde değerlerini düzenleyerek özelleştirme olanağına sahip olduğunuzu belirtelim.

set oLocator = CreateObject("WbemScripting.SWbemLocator")
set oServices = oLocator.ConnectServer(".","root\wmi")
set oResults = oServices.ExecQuery("select * from batteryfullchargedcapacity")
for each oResult in oResults
iFull = oResult.FullChargedCapacity
next

while (1)
set oResults = oServices.ExecQuery("select * from batterystatus")
for each oResult in oResults
iRemaining = oResult.RemainingCapacity
bCharging = oResult.Charging
next
iPercent = ((iRemaining / iFull) * 100) mod 100
if bCharging and (iPercent > 95) Then msgbox "Battery is at " & iPercent & "%",vbInformation, "Battery monitor"
wscript.sleep 30000 ' 5 minutes
wend
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.