EFI ve UEFI Nedir Arasındaki Farklar

EFI ve UEFI Nedir Arasındaki Farklar

EFI nedir, nedir, EFI ile arasında ne fark var? EFI kelimesinin açılımı Extensible Firmware Interface Türkçe anlamı ise Uzatılabilir Yazılım Arayüzüdür. kelimesinin açılımı ise Unified Extensible Firmware Interface Türkçe anlamı ise Birleşik Uzatılabilir Yazılım Arayüzüdür. Günümüzde bilgisayarlarda yer alan biosların yerine kullanılabilecek bir standarttır. Intel Boot Initiative olarak adlandırılan girişimdeki amacı zamanın BIOS’larının 16 bit işlemci modu ve 1 MB adreslenebilir alan limitlerini ortadan kaldırmaktı.

Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) Bioslardan en önemli farkı, MBR (main board record) kayıtlarını atlayıp, direkt olarak sistemin açılmasını sağlamaktır. BIOS’ların en fazla vakit harcadığı kısım da bu olduğu için açılış süresi oldukça kısalmaktadır. Bir çok kullanıcı bilgisayarlarının açılmasını uzun bir süre beklemek zorunda kalıyor. Çünkü BIOS tüm sorguları yapması zaten belli bir vakit almaktadır.

Artık son çıkan işletim sistemleri UEFI’yi desteklemektedir. UEFI desteği şu anda halen gelişim aşamasındadır. Ancak özellikle donanım üreticileri üst model donanımlarında UEFI desteği bulunan anakartlar satmaya başlamıştır.

UEFI’nin avantajlarından bir tanesi de şuan ki BIOS’lar en fazla 2 TB kadar kapasiteli Harddisk (HDD) yönetebilmektedir. UEFI sistemlerde bu sınır ortadan kalkmaktadır.

BIOS’un ortadan kalkmasının pek çok avantajı olacaktır. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz işletim sistemi her şeyi kendisi halledebilecek, 16 bitlik kapasiteye sahip bu basit chipe ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde çalışabilecektir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Sizin öneriniz nedir? Yani kullanıcı bataryayı kul...
  • Cengiz:Lityum iyon pilleri, boş bir şekilde saklarsanız, ...
  • admin:https://www.blogger.com/forgot.g linkine tıklayın....
  • Eda:3 yıl önce bi blog açmışım ve bir şeyler karalamış...
  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir