Ekranda Oluşan Çizgiler ve Ekran Kartının Fırınlanması

Ekranda Oluşan Çizgiler ve Ekran Kartının Fırınlanması

? Ekran kartı zamanla yıpranan donanım parçalarından biridir. Ekran kartları uzun süre çalışmadan ve aşırı ısınmadan kaynaklı bir sorun nedeni ile tam görevini yerine getiremez ve ekranda kaymalar, çizikler ve renklerin birbirine girmesi nedeni ile anlaşılmaz bir görüntü ortaya çıkar. Bunun nedeni özellikle görüntü işlemcisi başta olmak üzere çiplerden birinin veya birkaçının kart ile bağlantısında kopukluk yaşanmasıdır. Ekran kartını çalışmadan dolayı ısınınca bu zayıf olan bağlantı kopar ve devreyle bağlantısı varmış gibi görünen devre elemanının aslına devreyle bir alakası yoktur. Soğuk lehim testiyle bu sorunu aşabilirsiniz. Ancak evdeki imkanlarla bu işlemi gerçekleştiremeyeceğiniz için ekran kartınızı fırınlayarak yeniden lehimleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Kartı Nasıl Fırınlanır

Ekran kartı fırınlama işinin riskli bir işlem olduğunu belirtmeden geçmeyelim, bu işlemi risk almayı göze alan kişiler uygulamalıdır. Her ne kadar işe yarayan bir işlem olsa da sonuç itibari ile her zaman içi bir risk bulunduğunu unutmayınız. Ekran kartınızın fırın içerisinde devre elamanlarının yanma, patlama ve erime olasılığı her zaman bulunuyor. Bu elemanların zarar görmesi halinde kartınızın hurdaya çıkma olasılığı bulunduğunu unutmayalım.

ekran-karti

Gerekli uyarıları yaptıktan sonra ekran kartını fırınlamaya geçelim isterseniz. İlk olarak fırın içerisinde erime olasılığı olan kablo ve küçük aparatları çıkartıyoruz. Daha sonra soğutucu olarak takılan metal parçalarını ve en önemlisi kartınızın fanını söküyorsunuz. Genelde fan plastik bir pimle monte edilir. Kartın arka tarafında pimin bacaklarını sıktığınızda fan çıkacaktır. Tüm malzemeyi söktükten sonra devre üzerindeki toz ve sıvıları siliyorsunuz. Kartınız temiz olmalıdır.

ekran-karti-hazirlama

Ekran kartınızı fırına verirken alüminyum folyo üzerine koyunuz. 200 – 250 C sıcaklıkta 5 -7 dakika bekletiniz ve fırının fişini çektiğinizde kapağını açınız ve ekran kartına kesinlikle dokunmayınız. Bir süre soğumasını mutlaka beklemelisiniz.

ekran-karti-firinlama

Ekran kartınız soğuduktan sonra Fan ve çıkardığınız diğer soğutucu parçaları aynı şekilde geri yerine takmalısınız. Özellikle fanı çip üzerine düzgün bir şekilde geri yerine oturtmalısınız. Aksi halde ekran kartınız çalışırken ısınmadan dolayı arza verebilir. Bu işlemden sonra ekran kartınızı geri bilgisayarınıza takıp çalıştırabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. Özgür dedi ki:

    Alüminyum folyo olmadığı için ekran kartını direk tepsiye koyarak işlemi gerçekleştirdim. Sonuç mükemmel tamamen tamir oldu. Bu arada arızanın kaynağını da buldum ekran kartının fani durmuş benzer sıkıntı yasayan arkadaşlara tavsiye ederim. Teşekkürler

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar