Ethernet Nedir Ne İşe Yarar

Ethernet Nedir Ne İşe Yarar

Ethernet teknolojisi, bilgisayarların bir ağa bağlanıp veri alış verişinde bulunabilmesini sağlayan bilgisayar donanım parçasıdır. Farklı alanlarda Ethernet kartı, network kartı, ağ kartı yada NIC şeklinde ifade edilmektedir. NIC, İngilizce Network Interface Card kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulmuş bir kısaltmadır. Ağ Arabirim Kartı anlamına gelmektedir. Ethernet kısaca ifade etmek gerekirse bilgisayarlar arası bir ağ kurmak ve bilgi (data) paylaşımı yapabilmeye yara. .

Tüm Ethernet kartlarının üretimden itibaren kendine ait numarası bulunmaktadır. Bu insanlara verilen kimlik numarasına benzemektedir. Bu sayede tüm Ethernet kartları diğer bütün kartlardan ayırt edilebilmektedir. Ethernet kartlarındaki bu numaraya Media Access Control yani daha çok MAC adresi olarak bilinen isim verilmektedir. Fiziksel Adres olarak da bilinen bu adres 6 oktet, 48 bitten oluşmaktadır. 6 oktetin ve 3 okteti Internet Assigned Numbers Authority yani IANA tarafından belirlenmektedir. Ethernet üretmek isteyen her firma IANA’ya baş vurmak zorundadır.

Ethernet Kartı Ne İşe Yarar

Ethernet bağlantısı olmadan önce bilgisayarlar arası veri iletişimi disklerle yapılıyordu. Ethernet teknolojisi sayesinde bilgisayarlar arası ağ kurulabiliyor ve veri alışverişi yapılabiliyor. Bu teknoloji sayesinde anlık ses, video gibi bilgilerde anında iletilebiliyor. Bilgisayar ve ağ arasında iletişimi sağlayan Ethernet kartları 10Mbit/sn, 100Mbit/sn, 1000Mbit/sn hızında veri transferi yapabiliyor. Bilgisayarın içerisinde bulunan ethernet kartı, anakarta entegre bir şekilde kullanıcıya sunulduğu gibi daha sonradan da bilgisayara takılabiliyor.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir