Hasarlı Sabit Diskten Dosyaları Kurtarma Yöntemleri

Hasarlı Sabit Diskten Dosyaları Kurtarma Yöntemleri

Sabit diskler yükleme yaptığımız, resim, video gibi dosyalarımızı sakladığımız depolarımızdır. Ancak zaman ve elektriksel bir takım problemler nedeniyle bu diskler zarar görmeye başlar ve verilerinize ulaşamaz olursunuz. Peki dosyalarınızı nasıl geri alacaksınız. Bunun için sizlere bazı yöntemler tavsiye edeceğiz. Yöntemlerin başarı oranı oldukça yüksek, sabit diskiniz hala çalışabiliyorken verilerinizi içinden alın, Dijital verileriniz depolandığı ortamlarda zarar görebilir veya zamanla okunamaz hale gelebilir. Bu yazımızda dijital verilerinize veda etmeden onları korumanıza yardımcı olabilecek yöntemleri anlatacağız.

Sabit Diskinizi Tazeleyin

Sabit diskinizde depoladığınız verilerinizin sürekli sağlam ve güvende olduğu fikrine kapılabilir ve disk görevini sürdürürken dosyalarınızın zarar görmeyeceğini düşünebilirsiniz. Fakat dijital dünyada verileriniz hiçbir zaman tam anlamıyla güvende değil. Geleneksel sabit diskler veri depolama için manyetik sinyalleri kullanır ve bunlar zamanla zayıflayabilir. Örneğin bir müzikteki sesleri kaybedebilir veya arka plan gürültüsünün arttığını hissedebilirsiniz. Uzun süredir görüntülemediğiniz bir doküman veya tablonun açılmadığını veya dosyayı açtığınızda sizi çeşitli hata iletilerinin karşıladığını görebilirsiniz. Bu problemi çözmek için DiskFresh (http://www.puransoftware.com/DiskFresh.html) programını kullanabilirsiniz. Kişisel kullanım için ücretsiz olan bu araç ile okuma ve yazma işlemlerinde her sektör için kullanılan manyetik sinyaller tazeleniyor ve verilerinizin daha uzun süre boyunca zarar görmeden depolanabilmesi sağlanıyor. DiskFresh aynı zamanda bad sektörleri tespit etmek için kullanılabilecek yalnızca okuma yapma modunu da destekliyor.

Sabit Disk Dondurma Yöntemi

Bazı kullanıcılar bunun bir efsane olduğunu düşünüyor fakat eğer eğilerek zarar görmüş plakalara sahip (plaka manyetik verilerin depolandığı dairesel disk yüzeyi anlamına geliyor.) bir sabit diskiniz varsa ve verileriniz okunamıyorsa sabit diskinizi dondurarak plakaların ayrılmasını sağlayabilir ve dönüşlerin daha rahat şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Öncelikle sabit diskinizi bilgisayarınızdan çıkarın ve kaliteli bir dondurucu çantasına (bir süpermarket çantasına değil) yerleştirin. Çantayı dondurucuya koyun ve yaklaşık 12 saat boyunca bekletin. Ardından çıkarın ve daha güvenli bir çalışma olanağı için diski harici disk kutusuna yerleştirip bilgisayarınıza bağlayın. Eğer şanslıysanız bilgisayarınız diski tanıyacak ve verilerinizi yedekleme olanağı sunacaktır. Tüm verileri kurtarmak için bu işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.