işlemci Aşırı Isınıyor Nedeni Nedir

işlemci Aşırı Isınıyor Nedeni Nedir

İşlemci ısınması bilgisayar kullanıcıları için büyük sorunlardan bir tanesidir. İşlemci ısındığı zaman bilgisayarınızı kullanmaz hale getirir. Bilgisayarınız kilitlenir ve kendisini kapatır. Eğer bu konuda ısrarcı olursanız işlemcinizi yakabilirsiniz. Çünkü ısı işlemcinin en büyük düşmanı diyebiliriz. Belli sıcaklık değerlerini koruyamamanız durumunda işlemcinizden yeteri kadar performans alamayabilirsiniz. Isınma ve nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

İşlemci Isınmasını Engelleme

Bir çok kullanıcın şu hataya düşmektedir. işlemcim aşırı ısınıyor hemen yeni bir İşlemci soğutucusu almalıyım. Bu büyük bir hatadır. Her zaman size yeten işlemci soğutucusunun şimdi neden yetmediğini araştırmalısınız. Öncelikle işlemci soğutucunuzu temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Soğutucuda yer alan fan ömrünü tamamlıyor olabilir, yeni ve sorunsuz çalışan bir fan sorunu çözebilir. Elbette İşlemci soğutucusunun kurulumunun doğru yapılmaması ihtimali de var, soğutucuyu kaldırıp yeni termal pasta kullandıktan sonra soğutucuyu kullanma kılavuzunda belirtilen yönergeleri izleyerek alakartınıza kurun. İşlemci soğutucusu tanının yanı sıra kasa tanlarını da kontrol etmekte ve sorunlu olanları yenilemekte fayda var. İşlemci fanınızın tırnaklarından biri kırılmış olabilir. Bunun için fanın tam oturmuş olup olmadığını kontrol ediniz.

Aşırı ısınan ekran kartının da kasa İçerisindeki ortamı olumsuz yönde etkileme ihtimali bulunuyor. BIOS güncellenesi ardından değişen fan devir profilleri işlemcinin aşırı ısınmasına neden olabilir. Eğer işlemciniz yüksek sıcaklık değerlerine ulaşıyor ancak sistemde mavi hata ekranlarıyla karşılaşmıyorsanız ve işlemcinizin saat hızı otomatik olarak düşürülmüyorsa bu durum için endişe etmenize gerek yoktur.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.