Laptop Bataryası %80 Şarj Oluyor

Laptop Bataryası %80 Şarj Oluyor

Dizüstü bilgisayarınızın şarjı %80’in üzerinde şarj olmuyor mu? Laptopunuz bataryası %80’den fazla dolmuyor mu? O zaman bu kısıtlama ile ilgili sizlere bilgi verelim. Gelişen işlemci, RAM, depolama alanı hızına maalesef bataryalar yetişemedi bu nedenden dolayı bataryaların ömrünü uzatmak içi her yol deneniyor. Bir çok kullanıcı dizüstü bilgisayarın şarj süresi daha uzun dayanabilmesi için ekranın ışığını kısıyor, performans düşürüyor, WiFi kapatıyor ve bunlardan bir tanesi de bataryayı tam doldurmamaktır. Garaip ama gerçek bir durumdur bataryanın tam dolu olması halinde size sağlıklı bir şekilde uzun süre hizmet veremiyor. Eski dizüstü bilgisayarları ilk satın alındığında 3 – 4 saat şarjı dayanabilirken 2 yıl dolmadan şarj süresi 2 saate düşmektedir. Bunun nedeni işte bu kısıtlama olmamasıdır. Bataryanızı uzun yıllar bu performansta kullanmak istiyorsanız şarjını %80 doldurmanız gerekiyor. Tabi bu durumdan kurtulmakta mümkün işte çözümü

Laptop Bataryasını %100 Şarj Etme

Battery Life Extender adlı uygulama pil şarj seviyesini kullandığınız ortama göre optimize eden bir uygulamadır. Eğer kullandığınız laptop içerisinde bu yazılım yok ise cihazınıza uygun olan Battery Life Extender aracını bulup indirmeniz gerekiyor.

Başlat > Tüm Programlar > Samsung > Battery Life Extender > Battery Life Extender.exe

Battery Life Extender’ın ayarlarından baktığınızda Battery Life Extension modunda ise bataryanız %80’e kadar şarj olur.

Bataryanızı %100 şarj etmek istiyorsanız buradan Normal Battery Mode (normal batarya modu) olarak değiştirmeniz gerekiyor.

Her yazım da ufak değişiklikler olabilir ancak yapmanız gerekenler bu şekildedir. Cihazınıza uygun batara programı ile bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.