Photoshop İle Dekupe Nasıl Yapılır

Photoshop İle Dekupe Nasıl Yapılır

Dekupe, objeleri resmin arka planından ayırma işlemine denmektedir. Bu işlemi basit bir şekilde Photoshop adlı yazılım ile yapacağız. Resimdeki objeleri arka plandan ayırmanın en kolay yolu Magic Wand isimli aracı kullanmak. Arka planından ayırmak (dekupe etmek) istediğimiz resmi Adobe Photoshop’ta açarak işe başlıyoruz. Arka planı çok karışık renklerden oluşan resimlerde bu işin hayli zor olabileceğini not etmekte yarar var.

Resmin üstünde benzer renklere sahip olan tüm alanların seçilmesini sağlayan Magic Wand isimli araç bize bu konuda yardımcı olacak. Bu araçla beyaz bir piksele tıkladığımızda aynı renkte olan komşu pikseller de seçili hale geliyor.

Seçim yaparken bağlı kalınacak renk hassasiyetini ayarlayabiliyorsunuz. Araç çubuğunda yer alan “Tolerance” değeri bu işlemin sağlıklı sonuç vermesi için büyük önem taşıyor. Seçimin renk toleransını doğru şekilde ayarlamalısınız.

Tolerance değerini düşük tutmak, arka planın tam anlamıyla seçilmemesine neden olabilirken, yüksek tutmak da ayırmak istediğiniz objenin bir kısmının seçilmesine sebep olabiliyor. Birkaç deneme yaparak emin olmakta yarar var.

Objenin etrafındaki alanın doğru şekilde seçildiğinden emin olduğunuzda, seçilmiş alanda herhangi bir yere sağ tıklayın ve “Select Inverse” özelliğini kullanın. Bunu yaptığınızda objenin etrafı yerine kendisi seçili hale gelecektir.

Artık seçili hale gelmiş olan objenizi ayrı bir katman gibi tutarak istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. İsterseniz arka plandan ayırdığınız bu bölümü taşıyarak başka bir resmin içine bırakabilir ve çoğaltabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Evet zaten verimli çalışabilmesi için bir Anfiye i...
  • RaMiZ DaYı:Dostum Bir sorum var Siyah ve Kırmızı İndir buton...
  • 564156:windows 98 mi kullanıyon da zibidi seni mavi ekran...
  • mehmet:insansayilsin.com yaptım single.php dosyasına attı...
  • Wanton:0538 294 22 90 Ulaşın Her türlü kapanan,engel yiy...
  • Wanton:Her türlü engel yemiş geçici veya kalıcı kapatılmı...
  • muhamed ay:biri ni n ismine ve telofonunua virus girsin...
  • saliha:avrupadaki ler icin yazma oyaliyorum.krep mevlut o...
  • ALihan:Bende kernel32.dll yi silemiyorum...