Programsız Windows’taki Gereksiz Dosyaları Temizleme

Programsız Windows’taki Gereksiz Dosyaları Temizleme

Program kullanmadan Windows işletim sistemindeki gereksiz artık dosyaları temizleme yöntemi. Windows işletim sistemleriyle uyumlu sistem temizleme yazılımlarını kullanarak bilgisayarda yer alan istenmeyen dosyalan kaldırmak mümkün. İnternet tarayıcılarının önbellek içerikleri ve Windows Update üzerinden yüklenen güncellemeler sonrası oluşan gereksiz dosyalar sabit diskte ciddi bir alan işgal edebiliyor. Sistem temizleme yazılımları ile bu tip gereksiz dosyaları temizleyerek diskte ekstra depolama alanları açılabiliyor.

Sistem temizleme yazılımları bu tip gereksiz dosyaların yanı sıra çeşitli üçüncü parti programların tuttuğu bazı kayıtları da kaldırabiliyor. Örneğin Microsoft Office Word’de açılan son dokümanlar, VLC Media Player ile yürütülen son multimedya içerikleri, Firefox ve Internet Explorer gibi web tarayıcılarının geçmişleri ile ilgili tutulan kayıtlan bu araçlarla temizleme imkanı var. Bu temizlik diskte ekstra depolama alanı kazandırmasa da gizliliği sağlamak ve yazılımların şişmesini önlemek için faydalı olabilir. Bu yazımızda Windows işletim sistemleriyle uyumlu olan en başarılı ücretsiz sistem temizleme programlarını tanıyacağız.

Windows Disk Temizleme Yöntemi

Windows işletim sistemleri bünyesinde birçok kullanıcının varlığından haberdar olmadığı Disk Temizleme (Disk Cleanup) aracı var. İşletim sisteminde biraz gizli şekilde konumlandırılmış olan bu araca ulaşmak için Windows’taki arama kutucuğunda “Disk Temizleme” aramasını yapabilirsiniz. Disk Temizleme aracı sistemdeki gereksiz dosyaları tespit ediyor ve boyutu GB’larla ifade edilebilecek gereksiz dosyaları temizliyor. Araç Geri Dönüşüm Kutusu, geçici dosyalar, oyun istatistikleri, Windows hata raporlarını kontrol ediyor.

Windows’un Disk Temizleme adlı bu entegre aracını büyük çaplı güncellemeler ve örneğin Windows 8’den Windows 10’a geçiş gibi yükseltme işlemlerinin ardından kullanarak kayda değer bir depolama alanı elde edebilirsiniz. Aracın indirilmeye ihtiyaç duymaması sevindirici. Fakat web tarayıcıları gibi üçüncü parti yazılımlar desteklenmiyor, taramadan önce işlemi özelleştirme olanağı sunulmuyor ve yalnızca seçilen disk sürücüsünde tarama yapılabiliyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.