RAW Formatını NTFS Formatına Dönüştürme

RAW Formatını NTFS Formatına Dönüştürme

Bilgisayarınızın hard diski, USB disk, Hafıza Kartı yada taşınabilir harici depolama biriminiz formatına döndüyse, bildiğiniz klasik yöntemlerle eski haline getiremezsiniz. Cihazınızın FAT12, FAT16, FAT32, , exFAT, CDFS, RAW, Ext2, Ext3, Ext4, Btrfs, ZFS, HFS gibi formatlarda olması size büyük ölçüde sıkıntı çıkartacaktır. Kullanılan dosya sisteminiz değişmişse yani FAT / olması gerekirken RAW olmuşsa, bilgisayarınız cihazı görür ancak biçimlendirme yapmaz. RAW formatı nasıl düzeltilir? Programlı ve programsız yöntemler nelerdir. İşte detaylar.

Programsız RAW Formatını Düzeltme Yöntemi

Bu yöntem bazı disklerde işe yarasa da başarı oranı tartışılır. Ancak denemekte yarar var. Programsız bir şekilde Windows işletim sisteminin imkanlarıyla önce bir deneyelim, olmazsa programlara başvuracağız. İlk önce Bilgisayar simgesi üzerine gelip sağ tuşa tıklayın, açılan menüden Yönet sekmesine tıklayın. Sol menüden Disk Yönetimi seçeneğine tıklayın. Raw formatına dönüşmüş diskin üzerine gelip sağ tuşa tıklayın. Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir… seçeneğini seçin. İsmini F olarak değiştirin. F olması şart değil boş harflerden birini seçebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra Windows + R tuşlarına aynı anda basınız. Çalıştır penceresi karşınıza çıkacaktır. Kutucuğa CMD yazıp Tamam butonuna tıklayınız. Açılan CMD ekranı siyah bir komut sistemidir. Şu kodu yazıp taramayı başlatın:

chkdsk F:/r

MiniTool Partition Wizard Free İle Disk Biçimlendirme

MiniTool Partition Wizard Free programı, bilgisayarınızda bulunan sabit diskleri, takılı olan flaş bellek ve hafıza kartlarını kolay bir şekilde yönetebilmek ve Windows’un sunabildiklerinin çok daha ötesinde detaylara ulaşabilmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Programı indirip kurduktan sonra çalıştırın, karşınızda disklerin olduğu bir liste çıkacaktır. Hangi disk üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız o diskin üzerine gelip sağ tık yapınız. Açılan menüden convert RAW to NTFS seçeneğini seçip işleme başlayınız.

MiniTool Partition Wizard Free Edition İndirme Linki
https://www.partitionwizard.com/download/pw10-free.exe

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş

Oy Vermeyi Unutmayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Yorumlar

Yorum (2 Yorum)

 1. Bulent dedi ki:

  Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
 • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
 • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
 • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
 • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
 • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....
 • ayşe kanaç:merhaba eşime sahte hesaptan gönderilen mesajların...
 • Hakan Fatih:Arkadaşlar ya bu işi bilmiyorsunuz yada biliyormuş...
 • admin:Cihazınızı yeniden başlatın. Basit görünebilir, an...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir