RAW Formatını NTFS Formatına Dönüştürme

RAW Formatını NTFS Formatına Dönüştürme

Bilgisayarınızın hard diski, USB disk, Hafıza Kartı yada taşınabilir harici depolama biriminiz RAW formatına döndüyse, bildiğiniz klasik yöntemlerle eski haline getiremezsiniz. Cihazınızın FAT12, FAT16, FAT32, NTFS, exFAT, CDFS, RAW, Ext2, Ext3, Ext4, Btrfs, ZFS, HFS gibi formatlarda olması size büyük ölçüde sıkıntı çıkartacaktır. Kullanılan dosya sisteminiz değişmişse yani FAT / NTFS olması gerekirken RAW olmuşsa, bilgisayarınız cihazı görür ancak biçimlendirme yapmaz. RAW formatı nasıl düzeltilir? Programlı ve programsız yöntemler nelerdir. İşte detaylar.

Programsız RAW Formatını Düzeltme Yöntemi

Bu yöntem bazı disklerde işe yarasa da başarı oranı tartışılır. Ancak denemekte yarar var. Programsız bir şekilde Windows işletim sisteminin imkanlarıyla önce bir deneyelim, olmazsa programlara başvuracağız. İlk önce Bilgisayar simgesi üzerine gelip sağ tuşa tıklayın, açılan menüden Yönet sekmesine tıklayın. Sol menüden Disk Yönetimi seçeneğine tıklayın. Raw formatına dönüşmüş diskin üzerine gelip sağ tuşa tıklayın. Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir… seçeneğini seçin. İsmini F olarak değiştirin. F olması şart değil boş harflerden birini seçebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra Windows + R tuşlarına aynı anda basınız. Çalıştır penceresi karşınıza çıkacaktır. Kutucuğa CMD yazıp Tamam butonuna tıklayınız. Açılan CMD ekranı siyah bir komut sistemidir. Şu kodu yazıp taramayı başlatın:

chkdsk F:/r

MiniTool Partition Wizard Free İle Disk Biçimlendirme

MiniTool Partition Wizard Free programı, bilgisayarınızda bulunan sabit diskleri, takılı olan flaş bellek ve hafıza kartlarını kolay bir şekilde yönetebilmek ve Windows’un sunabildiklerinin çok daha ötesinde detaylara ulaşabilmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Programı indirip kurduktan sonra çalıştırın, karşınızda disklerin olduğu bir liste çıkacaktır. Hangi disk üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız o diskin üzerine gelip sağ tık yapınız. Açılan menüden convert RAW to NTFS seçeneğini seçip işleme başlayınız.

MiniTool Partition Wizard Free Edition İndirme Linki
https://www.partitionwizard.com/download/pw10-free.exe

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (6 Yorum)

 1. Ali dedi ki:

  Nerdeyse ext hdd yi çöpe atacaktım ki bu yazıyı gördüm.Mini tool partition wizard kısa sürede raw ı ntfs ye dönüştürdü..
  Teşekkürler

 2. raw dedi ki:

  hangi youtube kanalında anlatıyor yardımcı olur musunuz\

 3. evin dedi ki:

  merhba benim hp bilgisayarım var ve wifi ye bağlanmıyor ağları görmüyor nasıl çözebilirim bu sorunu

 4. Recep dedi ki:

  admin çok teşekkür ederim. Youtube’da nasıl yapıldığını izledikten sonra programla kolayca Raw olan HDD’yi Nfts yaptım.

 5. yaşar dedi ki:

  merhaba programı indirdim ancak programda convert RAW to NTFS seçeneği yok

 6. Bulent dedi ki:

  Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.