Tüm Klasörlerin veya Dosyaların İsimlerini Kopyalamak

Tüm Klasörlerin veya Dosyaların İsimlerini Kopyalamak

Dosya veya klasör isimlerini bir seferde kopyalayabilirsiniz. Örneğin bir müzik arşiviniz var müzikleriniz sanatçılara göre kategorize edilmiş şekilde duruyor. Burada isterseniz sadece klasör isimlerini alabilir isterseniz yalnızca mp3 dosyalarınızı alabilirsiniz. Biz örnek olarak mp3 üzerinden anlatım yapacağız. Siz bunu resim, video veya Word, Excel gibi dosyalarınıza uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan dosyaların uzantılarıdır. Windows XP işletim sistemi için bazı programlar ve çeşitli anlatımlar mevcut ancak daha sonrasında gelen Windows 7, 8 gibi işletim sistemlerinde nasıl bir yol izleneceğine yer verilmemiş, bazı formlarda MSDOS üzerinden anlatımlar mevcut ancak günümüzde bir çok yeni bilgisayar kullanıcısı MSDOS komutlarını bilmediği gibi burada yapılan işlemler bir hayli zor gelmektedir.

Dosya ve Klasör Adlarını Kopyalama İşlemi

Klasör İsimleri Nasıl Kopyalanır

Klasör veya dosya isimlerini almak için ekstra bir programa ihtiyacımız olmayacak, yapmanız gereken adımlar şu şekilde;

yol-olarak-kopyala

İlk olarak isimlerini kopyalayacağınız klasörlerin olduğu yere geliyoruz ve CTRL + A yapıp tüm klasörleri seçiyoruz. Eğer sadece bir kısmını almak istiyorsanız Mouse ile istediğiniz klasörleri seçiyorsunuz. Daha sonra SHİFT tuşuna basılı tutarak sağ tuşa basıyorsunuz ve açılan menüden Yol olarak kopyala seçeneğini seçiyorsunuz. Bir Metin Belgesi açıp CTRL + V ile kopyaladığınız klasör isimlerini yapıştırın

“D:\MÜZİK\Sezen Aksu”
“D:\MÜZİK\Yalın”
“D:\MÜZİK\Ezgini Günlüğü”
“D:\MÜZİK\Ogün Sanlısoy”
“D:\MÜZİK\Pinhani”
“D:\MÜZİK\Sebnem Ferah”

Dosya isimlerinin yukarıdaki gibi olduğunu göreceksiniz. Şimdi sıra geldi “D:\MÜZİK\ bölümünü ve en sonda yer alan işaretini temizlemeye, bunun için yapmanız gereken ise CTRL + H yani değiştir komutunu çalıştırmaktır. Karşınıza çıkan pencerenin Aranan yazan bölümüne “D:\MÜZİK\ yazıyorsunuz Yeni Değer bölümü ise boş kalıyor. Tümünü Değiştir yaptığınızda

metin-belgesi-degistir

Sezen Aksu”
Yalın”
Ezgini Günlüğü”
Ogün Sanlısoy”
Pinhani”
Sebnem Ferah”

Şeklinde olduğunu göreceksiniz. Aynı işlemi bir kerede işareti için yapıyoruz. Böylece isimlerin sonundaki tırnak işaretinden kurtulmuş oluyoruz.

Dosya İsimleri Nasıl Kopyalanır

Klasör isimlerini kopyalamayı öğrendik şimdi sıra geldi dosya isimlerini kopyalamaya, burada klasörlerin içerisindeki müziklerin isimlerini kopyalamak için yapmanız gereken işlem bir öncekinden çokta farklı değil, buradaki tek sorun dosyaların klasörlere dağılmış olmasıdır. Eğer dosyalarınız bir arada ise yukarıdaki işlemleri aynen uygulayabilirsiniz. Ancak her klasörde parça parça ise ilgili ana klasörü açıp ara bölümüne mp3 yazıyorsunuz. Burada klasörlerin içerisindeki MP3 uzantılı tüm dosyalarında sıralandığını göreceksiniz. Tümünü seçim Sift tuşuna basılı tutup sağ tık yapıyorsunuz ve açılan menüden Yol olarak kopyala seçeneğini seçiyorsunuz. Bir Metin Belgesi açıp CTRL + V ile kopyaladığınız klasör isimlerini yapıştırın. Daha sonra değiştir CTRL + H ile ilgili bölümleri temizleyiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (5 Yorum)

 1. Emir dedi ki:

  Çok teşekkürler

 2. Çetin Yitmener dedi ki:

  İlgili ilgisiz o kadar açıklama var ki? Hiçbirisi sorunuma kolay bir çözüm getiremedi. Sizin harika açıklamalarınızla sorunumu kolayca çözdüm. Çok teşekkür ediyorum.

 3. Kadir dedi ki:

  Hocam vardır bir çözümü derken sizi buldum, çok teşekkürler, emeğinize sağlık

 4. Serdar Polat dedi ki:

  Aylardır çözümünü aradığım bir sorunun bu kadar basit bir şekilde halledilmesine vesile olduğunuz için sonsuz teşekkürler. ve tekrar teşekkürler..

 5. mustafa kara dedi ki:

  hesabıma yalıs yada hatalı girdim yeniden açılması hesabımın aktiflesmesini isdiyorum

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.