Ücretsiz Bilgisayar Donanımlarını Test Etme Programları

Ücretsiz Bilgisayar Donanımlarını Test Etme Programları

PC test etme programı, bilgisayar test programları, PC donanım testi nasıl yapılır. Yeni bir bilgisayar satın aldıktan sonra veya ikinci el bir bilgisayar aldıktan sonra mutlaka donanım parçaları test etmelisiniz. Bunu yapmak için de mutlaka kaliteli donanımları test eden programlara ihtiyacımız var. Piyasada bunu yapan pek çok ücretli program bulunmaktadır. Ancak ücretsiz programlarla da donanımlarınızı test etme imkânına sahipsiniz. İşlemci ram hard disk optik sürücü ve ana kartınızı test etmek için gerekli olan araçları tanıtacağız. Aslında en iyi test etme yöntemi bilgisayarda kaliteli grafik görüntüye sahip bir oyun oynamaktır. Bilgisayarınızı zorlayacak yüksek donanım özellikleri isteyen bir oyunu yaklaşık 1 – 2 saat oynadıktan sonra hiçbir sorun çıkıyorsa bilgisayarınız sağlam demektir. Hatalar ile karşılaştığınızda bilgisayarınızın donanım da bir sorun var demektir. Ancak sorunun hangi donanım parçasında olduğunu bilemezsiniz. Bu sorunu tespit etmekte listesi ve gerekli araçlar

Sıcaklık Ölçme Programları

Bilgisayar test ederken donanım parçalarını sonuna kadar zorlamalısınız. Tabi arızalı bir parça bu zorlamalarda ısınacaktır. Test yapıyorum derken bilgisayarınıza veda etmek zorunda kalmayın. Testleri yapmaya başlamadan öce bir sıcaklık takip programı edinmeniz gerekiyor. Donanım parçalarınızın kılavuzlarında çalışma sıcaklığı değerlerini bulup buna göre takip yapabilirsiniz. Eğer elinizde kılavuz yok ise üretici firmanın web sitesinde de ulaşabilirsiniz.

Hwmonitor Sıcaklık Takip Programı

http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

İşlemci Nasıl Test Edilir

Bilgisayarcıların en çok şikayet ettiği konuların başında işlemci gelir. Çünkü arızalı bir işlemciyi anlamak çok zordur. Kullanımı esnasında çeşitli nedenlerden dolayı işlemciniz problemlerle karşılaşabilir. Bu problemleri tespit etmek Prime95 programını kullanacağız. Program siz 3 farklı seviyede test yapma imkanı sunar. Bu uygulamalar şu şekilde sıralanmaktadır. Small FFT seçeneği basit RAM testi yaparken iyi CPU testi yapar. Large FFT seçeneği orta seviye RAM testi yaparken İşlemciyi (CPU) maksimum ısı ve güçte test ediyor. Son test seviyesinde ise her şey maksimum seviyede test ediliyor.

Prime95 İndirme Linki

http://www.mersenne.org/freesoft/

RAM Nasıl Test Edilir

RAM problemleri işlemcilere göre bir nebzede olsa anlaşılabilir. Ancak test yapmadan hiçbir şekilde emin olmazsınız. Memtest86+ adlı program ile rastgele yazma testleri ve veri aktarım testleri yapabilirsiniz. RAM belleklerdeki sorunları en iyi anlamanın yoludur. Memtest86+ ile kesin ve hatasız sonuçlar elde etmek için USB bellek üzerinden çalıştırmanızda fayda var. Level seviyesini yüksek seçip aynı testi birkaç kere uygulayınız.

Memtest86+ İndirme Linki

http://www.memtest.org

Ekran Kartı Nasıl Test Edilir

Bilgisayarlarda oluşan donmalar, bozuk grafikler ve restart yani yeniden başlamaların nedeni ekran kartınız olabilir. Bilgisayar kullanırken ekran kartları genelde problem çıkartmaz ancak sistem gereksinimi isteyen yazılımlarveya oyunlar açmaya çalıştığınızda ekran kartınız sorunlar çıkartır. İnternette gezinmek ve basit işlemlerle uğraşmak ekran karınızı yormaz bu nedenle sorunlardan haberiniz olmaz. İşte bunu anlamak için test programınız.

Furmark İndir

http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/

Harddisk (HDD) Test Programı

Bilgisayarınızdaki verileri depoladığınız bu alandaki en önemli donanım parçası olan Harddisk zamanla aynı performansı düşmektedir. HD Tune Harddisk test etme programı ile harddiskinizin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Harddiskiniz sıcaklık, voltaj değişimleri nedeni ile zarar görmeye başlar ilk zamanlar bu durum fark edilemez olabilir ancak bunu anlayabilmeniz için HD Tune gibi bir test programı kullanmalısınız. HD Tune ücretsiz bir program ve harddisk için çeşitli testler ve sağlık durumu hakkında sizi bilgilendiriyor.

HD Tune indir

http://www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.