Ücretsiz Dosya Eşleştirme Programı WinMerge

Ücretsiz Dosya Eşleştirme Programı WinMerge

Text dosyalarındaki farkları bulma programı indir. Doküman dosyalarındaki değişiklikleri bulma programı, iki dosya arasında yapılan değişiklikleri gösteren bedava yazılım. WinMerge, dosyalar arasında karşılaştırma yapmak için hazırlanmış özel bir yazılımdır. Örneğin bir çalışmanız için belge oluşturduysanız ve daha sonraki günlerde o belge ile benzer içerikli farklı belgeler oluşturduysanız dosyaları karşılaştırarak eksikleri ve farklılıkları görebilir; çalışmalarınızı kolayca birleştirebilirsiniz. Yazılım dokümanlarınızdaki farklılıkları koyu ve açık renklerle tarayarak belirgin şekilde görmenizi sağlıyor.

WinMerge Windows için yazılmış Açık Kaynak bir fark arama ve birleştirme aracıdır. WinMerge klasörleri ve dosyaları karşılaştırabilir, farkları görsel metin biçiminde, kolayca anlaşılıp işlenebilecek şekilde sunar. WinMerge modern bir karşılaştırma ve eşleştirme aracı olacak. Qt kütüphanesi üzerine geliştirilecek ve platformlar arası olacak. Aynı aracı Windows ve Linux üzerinde kullanabilirsiniz.

WinMerge Hakkında

WinMerge Windows için yazılmış Açık Kaynak bir fark arama ve birleştirme aracıdır. WinMerge klasörleri ve dosyaları karşılaştırabilir, farkları görsel metin biçiminde, kolayca anlaşılıp işlenebilecek şekilde sunar.
WinMerge proje sürümleri arasındaki değişiklikleri belirlemenin ve birleştirmenin çok kullanışlı bir yoludur. WinMerge kendi başına çalışan bir fark bulma ve birleştirme aracı olarak da kullanılabilir.

WinMerge Özellikleri Nelerdir

WinMerge karşılaştırma, eşleştirme ve birleştirme işlemlerini olabildiğince kolay ve kullanışlı şekilde yapabilmek için pek çok özelliğe sahiptir:

Microsoft Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7/8/2012 işletim sistemlerini destekler
Windows, Unix and Mac metin dosyası biçimlerini işleyebilir.
Unikod desteği
Sekmeli arayüz
Metin dosyalarının görsel farkları ve birleştirilmesi
Yazım vurgulama, satır numaralama ve sözcük kaydırma özelliklerine sahip esnek düzenleyici
Satırların içindeki farkları vurgular
Fark paneli iki dikey panel arasında o andaki bulunulan farkı gösterir
Durum paneli karşılaştırılan dosyaların haritasını gösterir.
Taşınmış satırların algılanması
Klasör Karşılaştırma
Kurallı deyimlerle hazırlanmış dosya süzgeçleri ile ögeler katılıp ayrıştırılabilir
Dosya boyutları ve tarihleri ile hızlı karşılaştırma
Bir klasörü karşılaştırabileceği gibi bütün alt klasörleri de işleyebilir.
Klasör karşılaştırma sonuçlarını ağaç yapısında görüntüleyebilir
Sürüm Denetimi
Yama dosyaları oluşturur (Normal-, Bağlam- ve Birleşik biçimlerde)
Fark dosyalarını işle
Eksik Visual SourceSafe ve Rational ClearCase bütünleşmesi
Kabuk Bütünleşmesi (64-bit Windows sürümlerini de destekler)
7-Zip ile sıkıştırılmış dosya desteği
Eklenti desteği
Yerel dile çevrilebilir arayüz

WinMerge Programı Nasıl Kullanılır

Yazılımın kullanımı çok kolay ilk olarak Dosya menüsünden  sekmesine tıklayarak yeni bir birleştirme projesi açın. Left ve Right kutucuklarından birleştireceğiniz metin dosyalarını seçin. Karşılaştırılacak olan metinler ekranda yan yana açılır. Programla dosya açmak için standart Windows işlemlerinde olduğu gibi sürükle-bırak tekniği de kullanabilirsiniz. Program sadece metin karşılaştırması yapmak için değil, uzun kodlar yazan yazılım geliştiricilerin denetleme aşamasında kullanabilecekleri çok özel bir yazılımdır. Bu yazılımı verimli kullanabilmek için sürekli dosya yedekleri almayı unutmayın ki değişiklikleri karşılaştırma şansınız olsun.

Yazılım iki metin dosyası arasındaki farkları görüntülemeye başlamak için Birleştirme menüsünden Sonraki Fark sekmesine tıklayabilirsiniz. veya komutun kısayol tuşu olan Alt+Aşağı Ok tuş kombinasyonunu kullanınız. İki metin arasında yapılacak kopyalama işlemleri için de yine Birleştirme menüsü altında yer alan sekmeleri kullanmanız gerekiyor.

Programın yazılım geliştiricilere sağladığı kolaylıklardan biriside filtreler. Çalışılan programlama dili ile ilgili kolaylıklar getiren filtre özelliklerini Araçlar menüsü altındaki Filtreler komutu ile kullanabilirsiniz. Programla klasör kıyaslama işlemi yapmak için ise Dosya menüsünden  komutunu vererek karşılaştıracağınız klasörleri seçebilirsiniz. Klasörler arasındaki farkı Comparison result sütunundan görebilirsiniz.

WinMerge İndirme Linki
http://winmerge.org/downloads/

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.