Üst Seviye Anakart Satın Almalı Mı

Üst Seviye Anakart Satın Almalı Mı

Üst düzey bir anakart tercih etmeli miyim? Aynı yongasetine sahip olan bir anakart ailesinde, örneğin Z77 yongasetine sahip olan anakartların fiyatları 110 Dolar ile 380 Dolar aralığında. Bu fiyatlara sahip olan iki anakartta da aynı yongaseti yer alıyor ama bu kadar fiyat farkı nasıl oluyor? Hemen hemen tüm özellikler aynı görünse de bazı farklıklar yüzünden birçok fiyat farklı bulunmaktadır. Peki satın alırken fiyat ne kadar etkili olmalıdır.

Overclock yapmayı düşünmediğiniz ya da zaten overclock desteği bulunmayan bir işlemci, bir adet ekran kartı ve bir ses kartını sisteme takacaksanız hissedilir bir fark olmayacaktır. Elbette pahalı anakartlar da ilgi çekici tasarımlara sahip olmakla kalmıyor. 110 Dolar fiyatla gelen anakartta çoklu ekran kartı kullanımı kısıtlamaları, port ve genişleme yuvası sayısı azlığı ile overclock için ideal olmayan bileşenler var. Giriş seviyesi anakartlarda voltaj regülatörü modülleri ve yongaseti soğutucusu overclock işlemini limitliyor. Üst seviye anakartlarda overclock için özel olarak tasarlanan bileşenleri görüyoruz. Thunderbolt, çok sayıda USB 3.0 portu ve SATA kontrolcüleri de elbette maliyeti doğrudan artırıyor. Bu anakartlar için geliştirilen yazılım paketleri de daha geniş kapsamlı oluyor.

Ancak aynı yongasetine sahip olan bir anakart ailesinde en üst seviye ürünler sıvı nitrojenli soğutma çözümleri ile overclock gibi ekstrem durumlara yönelik tasarlandığı için birçok kullanıcının bu anakartlara servet ödemesine gerek olmadığını söyleyebiliriz. 200 Dolar fiyat seviyesindeki anakartlar ihtiyaçlarınızı büyük oranda sağlayacaktır. Kalan bütçeyi daha iyi ekran kartı ve SSD için harcamak oldukça mantıklı bir hamle olacaktır.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş

Oy Vermeyi Unutmayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş

Oy Vermeyi Unutmayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Cihazınızı yeniden başlatın. Basit görünebilir, an...
  • Kübra:Ağ bağlantısı başarısız diyor yardım edin lütfen...
  • admin:Bu kodu ekleyeceksiniz....
  • Murat:Merhaba, ben "www" olmadan yani siteadi.com şeklin...
  • melisa:meraba ben melisa çam benim e posta adresim melisa...
  • dwran:teşekkür ederim...
  • Gamze:Denedim olmuyor...

SPONSORLARIMIZ

Minecraft Apk indir