Windows 3G Bağlantısı Nasıl Paylaşılır

Windows 3G Bağlantısı Nasıl Paylaşılır

Bilgisayarın 3G interneti nasıl paylaşılır, Windowsun internet bağlantısı nasıl paylaşılır. 3G gibi mobil internet erişimi sağlayan bağlantılar günümüzde kolay ulaşılabilen ve yaygın olarak kullanılan teknolojiler arasında yer alıyor. Bazı ülkelerde LTE gibi daha gelişmiş standartlara geçiş yapılmış durumda, ülkemizde ise üç yılı aşkın süredir 3G teknolojisinden faydalanabiliyoruz. 3G bağlantılarını daha çok seyahat halinde olan veya her ortamda internet erişimine ihtiyaç duyan kişiler tercih ediyor. Bazı dizüstü bilgisayarlarda dahili 3G modem yer alsa da bağlantı için çoğunlukla USB portuna bağlanan modemler tercih ediliyor. Bu şekilde yalnızca dizüstü bilgisayar internet erişimine sahip olabiliyor. Fakat üçüncü parti bazı yazılımlar ile 3G bağlantısını paylaştırmak mümkün oluyor ve kablosuz olarak diğer cihazlara internet erişimi sağlanabiliyor. Windows 7 işletim sisteminde kablosuz adhoc bağlantısı oluşturarak 3G bağlantısını paylaştırmak mümkündü. Windows 8 işletim sisteminde ise bu seçenek gizlenmiş durumda. Windows 8 işletim sistemli bilgisayarlarda 3G bağlantısını paylaştırmak için birkaç basit komut girmek gerekiyor. İşlem oldukça kolay.

Öncelikle Windows işletim sistemindeki arama aracına ulaşın, “cmd” yazın, sonuç bölümünde beliren “Komut İstemi” ne sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın. Tırnak işaretleri olmadan “netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Ağ adı key=parola” şeklindeki komutu girin. SSID ve key için kablosuz ağ adı ve parola bilgilerini kendiniz belirlemelisiniz.

Ardından bağlantıyı etkinleştirmek için “netsh wlan start hostednetwork” komutunu girin. Bağlantıyı etkinleştirdiğinizde “Ağ ve Paylaşım Merkezi” nde listelendiğini göreceksiniz. 3G bağlantısını bu ağ üzerinden erişilebilir hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için geçerli kablosuz ağ bağlantınıza sağ tıklayın ve “Özellikler”e girin.

Açılan pencereden “Paylaşım” sekmesini görüntüleyin ve “Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlansın” seçeneğini etkinleştirip “Tamam” butonunu kullanın. Değişikliklerin etkin hale gelmesi için işletim sisteminizi yeniden başlatmanız ve 3G bağlantınızın yeniden kurulması gerekebilir.

3G bağlantınızı kablosuz ağ üzerinden diğer cihazlarınızda kullanabileceksiniz. Paylaşımı kapatmak için “netsh wlan stop hostednetwork” komutunu girebilirsiniz.

Etiketler:
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.