Windows Başlangıç Hızı Nasıl Artırılır

Windows Başlangıç Hızı Nasıl Artırılır

Windows işletim sisteminin başlangıç hızını artırmak sizin elinizde, sistem açılışı esnasında otomatik olarak bazı programları çalıştırır, aslında bunların bir kısmına gerek yoktur. Çünkü bilgisayarınıza ilk kurulumdan sonra bazı paket programlar yüklersiniz fakat bilgisayarınızı her açtığınızda bu programları kullanmazsınız. Ancak açılış esnasında sistemi gereksiz yere yorarlar. Buda kullanıcıların fazla hoşuna giden bir durum değildir. Açılış programlarını yöneterek bilgisayar açılış hızınızı artırabilirsiniz.

Başlangıç Programlarını Düzenleme

Windows işletim sistemi açılmaya başladığı anda arka planda sizden habersiz olarak bazı programlar otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu programlardan bazıları hızda sorun teşkil etmezken bazıları ise istemediğiniz halde açılıp arka planda çalışıp sisteminizi ağırlaştırır. Haliyle bilgisayarınızın açılış performansını etkiler. Bu programların otomatik olarak açılma işlemini iptal edebilirsiniz.

Başlangıç programlarına erişmek için Windows + R tuşlarına aynı anda basıyorsunuz. Karşınıza Çalıştır penceresi çıkıyor. msconfig yazın ve Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan pencerenin Başlangıç sekmesine tıklayıp, Burada, başlangıçta otomatik olarak çalışan hizmetler ve programların bir listesini göreceksiniz. Eğer listede başlangıç esnasında çalışmasını gereksiz gördüğünüz bir program mevcutsa, yanındaki tik işaretini kaldırın.

Windows 8 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız burada Görev Yöneticisini Aç linkine tıklayarak Başlangıç programlarına ulaşabilirsiniz. Listede başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programın üzerine gelip sağ tıklayın ve Devre dışı bırak seçeneğine tıklayarak sisteme yük olmasını engelleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Etiketler:
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • asd:Adını değiştir sonra sil....
  • Emre:Çalışmıyor bu yöntemle yapınca tam ekran oluyor yi...
  • Onur:Teşekkür ederim.İlk yöntem işe yaradı....
  • Zeynebim:2 yıl oldu açamıyorum face mi yardımcı olur musunu...
  • yuksel:hedef bul klasörünün altındaki proxy ile başlayan ...
  • orhan:yusuf.ersoy5457@gmail.com arkadaslar bu hesabın kı...
  • Orhanalaz:Şifremi unuttum tvitira giriş yapamiyirum...
  • GaribanBabası:1- sağ altta bulunun internet erişimi simgesine sa...