Windows İki Parmakla Kaydırma Hareketi Nasıl Etkinleştirilir

Windows İki Parmakla Kaydırma Hareketi Nasıl Etkinleştirilir

Taşınabilir bilgisayarlarında yer alan touchpad’de birden fazla parmağı kullanarak çeşitli kaydırma hareketleri gerçekleştirilebilirsiniz. İki parmakla kaydırma hareketini kullanarak herhangi bir pencere ya da web sayfasında yatay ve dikey kaydırma yapabilirsiniz. Windows işletim sistemiyle gelen dizüstü bilgisayarlardaki touchpad’lerin hepsinde iki parmakla kaydırma hareketi desteklenmiyor. Bu özelliği desteklenmeyen tocuhpad’lere işlevi yazılımsal yöntemlerle kazandırmak mümkün değil. Dizüstü bilgisayarlarda yer alan touchpad’lerin çok büyük bir kısmını üreten Synaptics firması ilginç şekilde çift parmakla kaydırma hareketini destekleyen ürünlerinde bu özelliği varsayılan olarak devre dışı bırakıyor. Windows işletim sisteminde Synaptics’in touchpad’lerinde iki parmakla kaydırma hareketini etkinleştirmek mümkün. Bunun için firma tarafından hazırlanan resmi sürücülerden destek alabilir ya da üçüncü parti bir araç kullanabilirsiniz.

Windows’da iki parmakla kaydırma hareketini etkinleştirmek için öncelikle Synaptics’in güncel sürücülerini yüklemek gerekiyor. Aşağıdaki bağlantısını ziyaret ederek güncel sürücülere erişebilirsiniz. Sürücüyü sisteminize yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Bilgisayarınız açıldığında Windows Başlangıç ekranındaki arama aracını açın ve arama kutucuğuna “fare” yazıp sonuçlar arasında yer alan “Fare ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın.

Daha sonra “Device Settings” sekmesini görüntüleyin. Bu sekme eğer touchpad sürücüleri kurulu değilse kullanılabilir durumda olmayacaktır. “Devices” altından “Synaptics TouchPad” i seçin ve “Settings” butonuna tıklayın. Karşınıza gelen pencerede sol bölümde yer alan “MultiFinger Gestures” seçeneğini genişletin, “Two-Finger Scrolling” seçeneğini işaretleyin ve “Apply” butonuna tıklayın, işlem bu kadar basit! İki parmakla kaydırma hareketinin işlevini değiştirmek isterseniz “Two-Finger Scrolling” seçeneğine ve ardından “Settings” butonuna tıklayın.

Synaptics driver: http://www.synaptics.com/en/drivers.php

Two-Finger-Scroll Aracı ile Kaydırmayı Aktif Etme

Windows işletim sisteminde iki parmakla kaydırma hareketini etkinleştirmek için üçüncü parti bir araçtan da yardım alabilirsiniz. Bunun için https://code.google.com/p/two-finger-scroll/ bağlantısından aracını indirin. Yazılım 32-bit ve 64-bit Windows işletim sistemleriyle uyumlu. İndirdiğiniz arşiv dosyasını Masaüstü ya da herhangi bir konuma çıkartın. “Two – FingerScroll.exe” dosyasına çift tıklayın. İşlem bu kadar basit! Varsayılan olarak çift parmakla kaydırma hareketi Windows yeniden başlatıldığında devre dışı kalacaktır. Bu özelliği yeniden etkinleştirmek için EXE dosyasına çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar