Windows Varsayılan E-posta Programı Nasıl Değiştirilir

Windows Varsayılan E-posta Programı Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemli bilgisayarlarımızda farklı dosya türleri kendilerini açabilecek veya yürütebilecek programla ilişkilendirilir. Varsayılan istemcisi olarak Microsoft Outlook otomatik olarak belirlenir. Çünkü Microsoft Office yazılımını yüklediğiniz zaman programlar kendilerini sisteme otomatik olarak tanıtır. Herhangi bir e-posta istemcisi kullanmaya başladıysanız tüm e-postalarınız, rehberiniz ve ilgili diğer bilgileriniz bu istemcide toplanmıştır. Dokunmatik ekrana sahip olmayan bir bilgisayarınız varsa muhtemelen Windows 8’in Metro arayüzünü sık kullanmıyorsunuzdur. E-posta istemcisi olarak da Outlook ya da Thunderbird gibi masaüstü programlarını tercih ediyorsunuz demektir. Fakat Windows 8 işletim sisteminde varsayılan e-posta istemcisi olarak Metro arayüzü uygulaması olan “Posta” aracı yer alıyor. Elbette Windows 8’de varsayılan e-posta programını değiştirmek mümkün.

Varsayılan E-posta Yazılımını Değiştirme

Windows 8’de varsayılan e-posta programını değiştirmek için öncelikle klavyenizdeki Windows + W tuşlarına birlikte basın. Karşınıza Metro arayüzünün arama aracı gelecektir. Arama kutucuğuna “Varsayılan” yazın, sol bölümde beliren sonuçlardan “Varsayılan Programlar” a tıklayın. Açılan “Varsayılan Programlar” başlıklı pencereden “Dosya türünü veya protokolü bir programla ilişkilendirin” seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen “ilişkilendirmeleri Ayarla” başlıklı pencerede dosya türleri ve protokollerin bulunduğu uzunca bir liste yer alacaktır. Bu listenin en sonuna ilerleyin.

MAILTO” seçeneğini bulun. Varsayılan olarak “Posta” uygulamasının belirli olduğunu göreceksiniz. Varsayılan e-posta programını değiştirmek için bu seçeneğe çift tıklayın. “Bu bağlantı türünü nasıl açmak istersiniz (mailto) ?” sorusunun altında varsayılan e-posta istemcisi olarak belirleyebileceğiniz programlar listelenecektir. Buradan Outlook, Thunderbird ya da hangi benzer yazılımı tercih ediyorsanız onu seçebilirsiniz. birkaç saniye içerisinde değişecektir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar