Windowsta Sağ Tuş Menüsüne Windows Defender Nasıl Eklenir

Windowsta Sağ Tuş Menüsüne Windows Defender Nasıl Eklenir

işletim sistemine Microsoft’un Security Essentials adlı ücretsiz güvenlik yazılımının Defender çatısı altında dahil edildiğini gördük. Defender ile hızlı tarama, tam sistem taraması ya da özel tarama yapılabiliyor. Normal koşullarda her antivirüs yazılımı sağ tuş menüsüne dosya ve klasörleri tarayabilmek için ilgili seçeneği dahil eder, fakat 8 işletim sisteminde sağ tuş menüsünde “ Defender ile Tara” gibi bir seçeneğe yer verilmiyor. Kayıt Defteri’nde gerçekleştirilebilen bir düzenleme ile 8’de sağ tuş menüsüne Defender eklemek mümkün. Ancak bu işlemde beliren virüs taraması ekranı grafiksel bir arayüz içermiyor, komut satırı penceresi açılıyor. Bu nedenle bazı kullanıcıların alternatif ücretsiz antivirüs yazılımlarına yöneldiğini biliyoruz. 8’de sağ tuş menüsüne Defender eklemek oldukça kolay.

Sağ Tuşa ’ı Ekleme

Windows 8’de sağ tuş menüsüne Windows Defender eklemek için öncelikle masaüstüne erişin, klavyenizden Windows + R tuşlarına basın, karşınıza gelen “Çalıştır” kutucuğuna “regedit” yazıp “Tamam” seçeneğine tıklayın. Karşınıza “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” gelecektir. Sol bölümden “HKEY_CLASSES_ ROOT\Foldershell” yolunu izleyin. “Shell” e sağ tıklayın, “Yeni” seçeneğinden “Anahtar” a tıklayın ve oluşturduğunuz yeni anahtara bitişik formda “WindowsDefender” adını verin.

Sol kısımdan “WindowsDefender” anahtarını seçin. Sağdaki boş alanda sağ tıklayın ve “Yeni” alt menüsünden “Dize değeri” ni seçin. Bu değere “Icon” adını verin. “Değer verisi” bilgisi olarak tırnak işaretleri olmadan “%Program Files%\\Windows Defender\\ EppManifest.dH” girin. “Icon” değerini oluşturduktan sonra aynı alanda yine sağ tıklayın ve “Yeni” menüsünden “Dize değeri” ni seçin. Oluşturduğunuz değere “MUİVerb” adını verin, “Değer verisi” kutucuğuna ise “Windows Defender ile Tara” yazın.

Sol bölümden “WindowsDefender” anahtarına sağ tıklayın, “Yeni” alt menüsünden “Anahtar” ı seçin ve “Command” adını verin. Bu anahtarı görüntüleyin, sağ bölümdeki “Default” (Varsayılan) değere çift tıklayıp “C:Program Files\Windows Defender\MpCmdRun.exe” -scan -scant- ype 3 -SignatureUpdate -file %1” bilgisini “Değer verisi” kutucuğuna yazın ve “Tamam” a tıklayın.

İşlem tamamlandı, “Windows Defender ile Tara” seçeneğinin Windows Explorer sağ tuş menüsüne dahil edilmiş olması gerekiyor. Herhangi bir öğeye sağ tıklayıp oluşturduğunuz seçeneğe tıkladığınızda bir komut satırı penceresi belirecek ve tarama işlemi başlatılacaktır. Tarama sonunda taradığınız dosyada herhangi bir zararlı tespit edilmişse uyarılacaksanız, herhangi bir tehdit yoksa herhangi bir bildirim yapılmayacaktır.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...
  • Alpay:Ard arda 7542 şifresini deneyin oluyo...
  • metehan:f9 tuşu windows ta ne işe yarıyor...
  • Melisa:Whatsappa girebiliyor mu ?...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir