Kuşe Kağıt İle Baskı Devre Yapma

Kuşe Kağıt İle Baskı Devre Yapma

hazırlamanın en basit yöntemlerinden bir tanesi ile hazırlamaktır. Baskı , elemanlarını montaj edebilmek için yüzeyi bakır kaplı plaketin üzerine bağlantı yolları yaparak montajını yapmaktır. Baskı çıkartırken elemanların boyutu ve yerleşimi çok önemli uygun yerleşim ve çizim yapıldıktan sonra baskı yapılır şimdi sizlere en iyi baskı hazırlama tekniklerinden kuşe kağıdı ile baskı devreyi anlatacağız.

İlk önce baskı devresini çıkartacağımız devre şemasının, bağlantı yollarının çizimini yapacağız. Bunun için çeşitli programlara veya elle çizim yolunu da kullanabilirsiniz.

Plaketin ebatları çizilen boyutunda ayarlanır. Kesmiş olduğunuz bakır plaketi iyi temizleyin zira elinizi dahi dokundurduğunuzda elinizin yağı plakete geçer bu da bağlantı yollarında bozukluklara neden olur. Bulaşık temizlemekte kullanılan maddeler oldukça etkilidir bunları kullanabilirsiniz. Plaket temiz ve parlak olmalıdır.

Plaketi temizledikten sonra sıra kuşe kağıda geldi. Kuşe kağıdını ısıya dayanıklı ve ucuz olduğu için tercih ediyoruz. Çizdiğimiz baskı devreleri almış olduğumuz kuşe kağıda fotokopi çekeceğiz yada lazer yazıcıdan çıktı alacaklar. Normal püskürtmeli yazıcıdan olmaz bunun nedeni ise normal yazıcılardaki tonerden kaynaklanmaktadır. Bize ise toner lazım o nedenle ya lazer yazıcı yada fotokopi olacak fotokopide en koyu miktarında olsun ki baskı devremiz güzel çıksın. Sonraki aşama ise kuşe kağıttaki toneri plakete aktarmaya. Bu iş için ütü kullanacağız. Ütü sayesinde kuşe kağıttaki toner bakır plakete yapışacak ve yollar hazır hale gelecek. İlk yapmamız gereken ütüyü maksimum sıcaklık derecesine almak ve ısınmasını beklemek. Ütümüz ısındığı zaman, kuşe kağıdını simetrik bir şekilde plaketin üzerine yapıştırıp (kuşe kağıttaki yollar plaketin bakır tarafına bakacak şekilde yerleştirin) ütülemeye başlayalım ama ütüyü sağa sola gezdirmeden koyduğumuz yerden ütülemeye devam edelim bu ütüleme süresi devrenin büyüklüğüne göre değişecektir. Küçük devrelerde daha az zamanlı bir ütüleme yapmalıyız bu ütüleme çeşitli ütülere göre farklılık göstermektedir. Eğer fazla ütülersek plaketimiz yanar ve kırmızı bir hale bürünür , az ütülersek kuşe kağıttaki yollar plakete yapışmaz ve buda istenmeyen bir durum. Bu ütülemeyi göz kararı (ütünüzün gücüne göre) ayarlayabilirsiniz.Bir kaç denemeden sonra ne kadar ütüleyeceğinizi tespit edebilirsiniz.

Ütüleme işlemi bittikten sonra ütülediğimiz plaketi kuşe kağıttan ayırmak için suya atıp kuşe kağıdın erimesini beklememiz gerekmektedir. Bunun için su dolu bir kaba ütülediğimiz plaketi atalım ve 30-40 dakikada  boyunca suda bekletelim. Suda kuşe kağıt eriyecek ve üzerinde çok az bir kağıt tabakası kalacak bu tabakayı da elimizle hafifçe sürterek çıkartacağız.

Kuşe kağıdı da plaketten temizledikten sonra sıra geldi eksik veya çıkmamış yolları kontrol etmeye, Çıkmamış yolları ve yarım çıkmış yolları elimizdeki edding marka kalem ile üzerinden geçerek tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra plaketimiz eritilmek için hazır hale gelecektir. Eritme işlemi bildiğiniz gibi bakırın erimesi için hazırlanan asit ile meydana gelmektedir. Bu asit ise elimizde bulunan ve devamlı bulabileceğimiz maddeler olan tuz ruhu ve perhidrol’dan (asetat peroksit) oluşmaktadır. Perhidrolü eczanelerden alabilirsiniz, tuz ruhunu ise marketten veya bakkaldan temin edebilirsiniz. 9 kapak tuz ruhuna 1 kapak perhidrol dökerek karışımınızı hazırlayabilirsiniz.

Baskı devrenizi asitten çıkarttıktan sonra eriyen yolardan geriye kalan toneri bulaşık süngerin sert tarafı ve bir temizlik malzemesiyle temizleyiniz böylece bağlantı yolları tamamen ortaya çıkmış olacak daha sonra lehim yapılacak yerleri delin ve lehimleme işlemini yaptıktan sonra devreniz hazır hale gelecek…Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Ali Kemal:Merhabalar Cevabiniz icin tesekkurler sadece ram 2...
  • Recep sevinç:İyi geceler benim not 8 red mi suya düştü ne yap...
  • Hüseyin Özel:Kisisel hesabımi facebook kapattı bilmeyerek yanl...
  • Berna:BEN HTTPS OLARAK KULLANIYORUM SİTEMİ. YANİ GUVENLI...
  • Oğuzhan YILMAZ:Merhabalar bu uygulama hangi dil ile yazılmıştır ?...
  • admin:merhaba, dell inspiron 1525 laptopta widi desteği ...
  • Mevlüt:Benim e devlet sayfasını açmıyor diğerleri açık...
  • YUSUF:keşke anlayan biri, buna bir türkçe dil yaması olu...