E-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Geri Alırım

E-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Geri Alırım

şifresi geçtiğimiz günlerde uygulamaya sunulan bir hizmettir. kamu hizmetlerine vatandaşların internet üzerinden kolayca erişimini sağlamak için uygulamaya konulan bir hizmetti. Ancak şifrenizi ilk defa alıyorsanız PTT tarafından işlem masrafı olarak 1TL ücret tahsil edilmektedir. şifrenizi PTT Merkez Müdürlüklerinden bireysel başvuru yaparak alabiliyorsunuz. T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile E-Devle şifresi edinebilirsiniz. Ancak zaman içerisinde 884 bin 475 vatandaş şifresini ya unuttu ya kaybetti.

E-devlet şifresi güvenlik gereği üç ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Şifrenin uzun süre kullanılması durumunda şifrenin sistem tarafından kendiliğinden iptal edilmesi söz konusu değil fakat şifre değişiklikleri, güncellemeleri ancak kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. Kullanıcıya şifre değiştirme tarihine 3 gün kala her giriş işlemi sırasında şifre değiştirme hatırlatması yapılmaktadır. 3 aylık süre içerisinde şifresini değiştirmemiş kullanıcılar üç ay geçtikten sonra giriş yaptıkları ilk tarihte şifresini değiştirme hakkına sahiptir.

E-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ekstra 10TL ücret ödenmektedir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Engelleme yurtdışı gelen aramaları engelliyor çoğu...
  • Nejdet Acar:Merhabalar, Öncelikle anlatım için teşekkür ederi...
  • yaşar:merhaba programı indirdim ancak programda convert ...
  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...