Elektronik Ödeme Nedir

Elektronik Ödeme Nedir

Elektronik Ödeme son zamanlarda giderek yaygınlaşan ve olarak da adlandırılan bir ödeme sistemdir. Son yıllarda elektronik ticaretin hızla önem kazanması ve işlem hacminin her geçen gün artması ile beraber elektronik ödeme dizgelerine de yönelim arttı fakat sayısı oldukça fazla olan bu ödeme dizgeleri çoğu zaman akılları karıştırıyor. Birlikteliği sağlamak amacıyla IBM araştırmacıları tüm ödeme dizgelerini ortak geliştirme çerçevesine sokmayı deniyorlar. Son yıllarda hızla gelişen internet ve onun getirdiği elektronik ticaret kavramları ile elektronik ödeme

Elektronik ticarette kullanılan araçlar, birbirleriyle ticaret yapanların ticari işlemlerini hızlı bir şekilde ve kolaylaştıran telefon, faks, bilgisayar, elektronik ödeme ve para transfer sistemleri, elektronik veri değişimi sistemleri, İnternet gibi teknolojik cihazların genel ismidir.

Elektronik Ödeme Tipleri

Elektronik ödeme nakit vermeden yapılan ödeme şeklidir. Kredi kartı, banka kartı, sanal kart, elektronik çek kullanılarak yapılan ödemeler elektronik ödeme başlığı altında toplanabilir. Bu ödeme şekilleri aşağıdaki gibi yapılır:

1 – Bir e-ticaret sitesinden satın almak istediğiniz ürünün ödemesini yaparken kredi kartı bilgilerinizi girersiniz ve ürün adresinize gönderilir.

2 – İlgili kurumdan bir hizmet satın aldığınızda kredi kartı bilgilerinizi verdiğinizde belli periyotlar ile kartınızdan para çekilmesi yöntemi.

3 – Bir diğer yöntem ise bankanın müşterinin talimatı üzerine satıcıya veya üreticiye yaptığı periyodik ödeme yöntemidir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir