Facebook Hesabınız Güvende Mi?

Facebook Hesabınız Güvende Mi?

Ülkemizde en fazla üyeye sahip olan sosyal ağ sitesi ark niyetli kişilerinde hedefi haline gelmiş durumda, bunun en büyük nedeni aktif olarak bir çok kişinin Facebook hesabını kullanıyor olmasıdır diyebiliriz. Reklam mesajlarından tutunda sizi zararlı web sitelerine yönlendirecek linklere kadar Facebook’ta bir çok yöntem bulunmaktadır. Son zamanlarda yaygınlaşan Clickjacking yani sayfanın herhangi bir yerine yaptığınız tıklama ile siz farkında bile olmadan gizli bir linke tıklamış olursunuz. yabilir yada saldırgan tarafından hazırlanan zararlı kodları işleme sokmuş olabilirsin. Birde Likejacking var buda daha önceden tarayıcınızda Facebook hesabınız kayıtlı ise yada giriş yaptıysanız gezdiğiniz bir sayfada otomatik olarak beğenip birde duvarınızda paylaşır.

İşte bu ve benzeri durumlara karşı güvende olup olmadığınızı incelemek için dünyaca ünlü güvenlik firmalarının işe yarar yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Norton Safe Web ve BitDefender Safego güvenlik hizmetidir. Norton Safe Web bir Web sitesi derecelendirme hizmetidir. Bu hizmet ile sayfanızda bulunan kötü niyetli linkleri tespit edebilirsiniz. Bunun için http://apps.facebook.com/nortonsafeweb adresine gidiniz veya Facebook arama bölümüne Norton Safe Web yazınız. Bu uygulamayı yükleyip çalıştırdığınızda duvarınızdaki tüm bağlantılar taranır ve size bir rapor sunulur.

facebook-guvenlik

BitDefender Safego güvenlik hizmeti de tıpkı Norton Safe Web gibi çalışmaktadır. BitDefender Safego için http://www.facebook.com/bitdefender.safego linkine gidiniz veya Facebook arama bölümüne BitDefender Safego yazınız. Böylece uygulamayı yükleyip sayfanızı taratabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (3 Yorum)

  1. selen dedi ki:

    Norton Safe Web paralımı acaba

  2. arzu dedi ki:

    Benim facebook hesabım çalındı şifresini değiştirilmis ne yapiyim

  3. ayaz yılmaz dedi ki:

    benim facem çalındı geri almak isterim nasıl allırım yardım çı ollurmusun

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar