Fatal error: Allowed memory size Hatası ve Çözümü

Fatal error: Allowed memory size Hatası ve Çözümü

Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 87 bytes) hatası nedir? Web site sahiplerinin sorunlarından bir tanesi de Memory yani bellek hatasıdır. Bu hata yüksek hit almaya başladığınızda ve sunucunuzu resim, müzik, video gibi multimedyalar yüklediğinizde karşınıza çıkan bir sorundur. Bunun en büyük nedeni de artık belleğinizin size yetersiz gelmesinden kaynaklanır. Sunucunuz içerisinde yer alan php.ini dosyasını düzenleyerek bu hatadan kolayca kurtulabilirsiniz.

Php.ini Dosyası Nasıl Düzenlenir

İlk olarak bilgisayarınıza SSH Secure Shell Client programını yüklemeniz gerekiyor. Çünkü sunucunuzdaki dosyalara bu program aracılığı ile ulaşıp gerekli değişikliği yapacağız. Programı kolayca bulup indirebilirsiniz. Daha sonra Connect butonuna tıklayıp sunucu bilgilerinizle kolayca giriş yapabilirsiniz. Şimdi sıra geldi sırası ile yazmanız gereken kodlara…

php -i | grep php.ini

Üstteki komutu yazıp enter tuuna basıyoruz daha sonra çıkan yolu aşağıdaki komutta kullanacağız. (Örnek: /usr/local/lib/php.ini)

nano -w üsttekikomutunçıktısı (Örnek: nano –w /usr/local/lib/php.ini)

Ctrl+w tuş kombinasyona basıp memory_limit değerini buluyorsunuz ve karşısındaki değeri yükseltiyorsunuz. Örneğin burada 64 varsa 256 olarak değiştirebilirsiniz.

Daha sonra Ctrl+x tuş kombinasyonunu yapıp, Y tuşuna basarak dosyayı kaydediyorsunuz.

service httpd restart

Yukarıdaki komutu yazıp Enter tuşuna bastığınızda yapmış olduğunuz komut aktif olacaktır. Bellek sorunundan kurtulmuş olursunuz.

Not: Eğer sadece hosting paketi kullanıyorsanız sizin php.ini dosyasına erişme imkanınız bulunmuyor. Bu nedenle bu sorunu Hosting sağlayıcınıza iletmeniz gerekiyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar