Firebug ile Site Hızı Test Etmek

Firebug ile Site Hızı Test Etmek

Webmaster’lar için site hızının büyük önemi bulunmaktadır. Çünkü hızlı açılan siteler ziyaretçiler tarafında da sevilir. Bunun yanı sıra sıralamaya da etkisi bulunmaktadır. Sitenizin hızını etkileyen etmenleri sorguları görebilirsiniz. Bunun için Firefox İnternet tarayıcısı için geliştirilen Firebug adlı eklentinin loading time analizini kullanacağız. Bir web siteniz var ve açılış hızı da yavaş, bunun nedenlerini araştırıyorsunuz. İşte bu durumda bu ekneti devreye giriyor. İlk olarak sizinle paylaştığımız link aracılığı ile eklentiyi kuruyorsunuz.

Firebug ile Site Hızı Ölçme

Firebug eklentisi kurduktan sonra eklenti üst bölümde yerini alır. Sitenizi açın ve eklentinizin üzerine gelip tıklayarak eklentiyi çalıştırın alt bölümde eklenti çalışacaktır. Buradan Script seçeneğine tıklayıp Etkin butonuna tıklıyorsunuz.
firefox-firebug-script
Script seçeneğini aktif ettikten sonra yine bu bölümde yer alan Net seçeneğine tıklayıp Etkin seçeneğini seçiyorsunuz. Son olarak sayfayı yenilediğinizde alt bölümde açılan pencerede sitenin hızını etkileyen tüm faktörleri görebilirsiniz.
firefox-firebug-net
Özellikle web tasarım ve kodlama işlemleri ile uğraşan kişilerin mutlaka bu eklentiyi kurmaları gerekir. Dilediğiniz İnternet sayfasındaki HTML, CSS ve JavaScript formlarını eşzamanlı olarak düzenleme imkanı vermektedir. Oluşan hataları düzenleyebilir ve aradağınız bir kodu kolay arama arayüzü sayesinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Firebug İndirme Linki

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/firebug

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.