Google ile Bilgisayarınızı ve Telefonunuzu Sesinizle Kontrol Edin

Google ile Bilgisayarınızı ve Telefonunuzu Sesinizle Kontrol Edin

Google ile bilgisayarınızda ve Android işletim sistemli cihazlarında sesli komut özelliği aktif edebilir ve pek çok işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ses kontrol yazılımları ve uygulamalarının yardımıyla bilgisayar, tablet ve akıllı telefonunuzu sesli komutlar vererek yönetebilirsiniz. Özellikle internette daha verimli vakit geçirebilirsiniz. Google Voice ile bilgisayarınızda Google Search ilede Android işletim sistemli cihazınızda kontrolü sesinizle yapabileceksiniz. İşte bilgisayar ve telefonununzda yapmanız gereken işlemler;

Google Voice İle PC’nizde İnternet Sitelerinde Gezinin

Android işletim sistemli bir akıllı telefona sahipseniz Google Voice servisinin varlığından haberdar olmuşsunuzdur. Bu servis yalnızca Android’li akıllı telefon ve tabletlerde değil masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda da web tarayıcısı üzerinden kullanılabiliyor. Chrome web tarayıcısı ile çalışmak ve bir adet mikrofona sahip olmak zorundasınız. www.google.com.tr sayfasına gidin, arama kutucuğunun hemen yanında yer alan mikrofon simgesine tıklayın ve mikrofon kullanımı için onay istendiğinde “Kabul Et” butonunu kullanın. “Şimdi konuşun” uyarısını aldığınızda aramak istediğiniz sözcük ya da sözcükleri net bir şekilde ifade edin. Sözleriniz algılanacak ve arama otomatik olarak yapılacaktır.

Google bir yandan web tabanlı ses kontrolünün farklı formları üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Yeni ses doğrulama özellikleriyle çevrimiçi formların ve yorum kutucularının doldurulabilmesi veya Gmail mesajlarının yazılabilmesi amaçlanıyor. Bu servisi denemek için mikrofonunuzu takın, https://www.google.com/intl/en/chrome/demos/speech.html bağlantısındaki Web Speech API demonstrasyonuna gidin ve konuşmaya başlayın.
google-voice-search

Telefonunuzu Kontrol Etmek İçin Google’la Konuşun

Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler Google Search’e dahil edilen bir ses kontrolcüsüne sahip. Eğer görece eski bir Android cihaza sahipseniz ve cihazınızda Google Search kurulu değilse https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.googlequicksearchbox bağlantısından uygulamayı cihazınıza kurabilirsiniz. Aracı Android ana ekranına widget olarak dahil edebilir ve ardından Google Voice fonksiyonundan faydalanmak için arama kutucuğunun yan kısmındaki mikrofon simgesine dokunabilirsiniz. Mikrofon simgesine dokunup örneğin “Open Gmail” dediğinizde Gmail gelen kutusu açılacaktır. “Open Camera” komutu verdiğinizde kamera uygulaması çalıştırılacaktır. Sesli komutlar ile çok sayıda işlem hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirilebilmekte.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar