İnternet Adreslerindeki Kısaltmalar ve Uzantılar

İnternet Adreslerindeki Kısaltmalar ve Uzantılar

İnternet sitelerinin ön ekine www, ftp ve son ekinde com, net, org gibi daha pek çok uzantının geldiğini görürüz. İnternet adreslerindeki farklılıkların nedenleri ve bu kısaltmaların hangi anlamlara geldiğinden bahis edeceğiz. İnternet sitelerinin domainlerinin başlarındaki ve sonlarındaki eklere göre kategorize edebilir ve hangi kuruluşlara mensup olduğu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Yalnızca kurum değil domainlerin sonlarındaki uzantılar ile domainin hangi ülkeye hitap ettiğini de öğrenebilirsiniz.

Bazı Domain Uzantılarının Anlamları:

Com : Ticari kuruluşlar
Net : Servis Sunucuları
Org : Ticari olmayan, kar amacı gütmeyen kuruluşlar
Gov : Devlet kuruluşları
Edu : Üniversiteler
Firm : Ticari firmalar
Mil : Askeri kuruluşlar
Arts : Sanat ve kültür ile ilgili siteler
info : Bilgi servis sunan siteler
Rec : Eğlence siteleri
Ac : Akademik kuruluşlar (bazı ülkelerde edu yerine kullanılmaktadır)
int : uluslararası organizasyonlar, kuruluşlar
stor : Alışveriş merkezleri, ticari ürün satılan yerler
Ftp : FTP Arşiv Sitesi (ön ek)
www : World Wide Web Sitesi (ön ek)
web : www ile ilgili servis sunan siteler

domain uzantıları bu şekilde kategorize edilmiştir ancak firmalar ve web tasarımcılar kendi web sitelerinin diğer alan uzantılarının kimsede olmasını istemediği için bu domainleri satın almakta ve alan adlarını doldurduğundan ir çok kişi bu uzantıları farklı amaçlarda da kullanmaktadırlar.

Domain Ülke Kısaltmaları

İnternette dolaşırken bazı internet sitelerinin adreslerinin son kımına bakacak olursanız tr, ru, de, uk, fr gibi eklerle bittiğini görürsünüz. Bu ekler domainin hangi ülkeye hitap ettiğini gösterir. Bunlara örnek verecek olursak tr:Türkiye, cn:Çin, jp:Japonya, uk:Ingiltere, it:İtalya, ch:Isviçre, hk:Hong Kong, ca:Kanada, ru:Rusya, id:Endonezya, nl:Hollanda, de:Almanya, fr:Fransa, il:İsrail, kr:Güney Kore, no:Norveç, se:İsveç, am: Ermenistan, fi:Finlandiya, gr:Yunanistan, hr:Hırvatistan, yu:Yeni Yugoslavya, cl:Şili , cm:Kamerun , co:Kolombiya, br:Brezilya, bg:Bulgaristan

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.