İnterneti Kim Neden İcat Etti

İnterneti Kim Neden İcat Etti

İnterneti kim buldu, internet ne zaman bulundu, internet nasıl bulundu? Bazı icatlar vardır hayatımızı kolaylaştırır bazı icatlarsa yaşam tarzımızı değiştirir adeta bir devrimdir. İnternet işte bu tür icatlardan bir tanesidir. Hayatımıza hızla giren internet ilk zamanlar haberleşmek için kullanılırken günümüzde yazılı, sesli ve görüntülü görüşme imkanına sahibiz. Zamanla gelişen internet teknolojisi haberleşmenin ötesine geçip insanlara bilgi veren bir sisteme dönüşmüştür. Günümüzde hemen hemen her bilgiye ulaşabileceğiniz internet dünyasında alışveriş yapabilir çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

İnternet, genel Ağ anlamına gelir ve bu ağda olan herkesi birbirine bağlar. Hayatımızı kolaylaştıran bir çok işimizi kolaylaştıran bu icat aslında çok ta eski bir tarihi sahip değil. 1970’li yılların başında üniversiteden yeni mezun bir matematik mühendisi olan 20 yaşındaki Vinton Cerf, teknolojik anlamda çağın adeta sıçramasını sağlamıştır.

Vinton Cerf’in interneti bulmasının hikayesi çok ilginç diyebiliriz. Kulakları duymayan karısının dünya ile iletişimini sağlayabilmesi için interneti icat eden Vinton Cerf bu işte ne kadar başarılı olduğunu herkese göstermiş durumda.

Vinton Cerf, 1970’li yıllarda üniversiteyi yeni bitiren yirmili yaşlarının sonunda bir matematik mühendisiydi. Doğuştan kulakları duymayan Carinne’e aşık oldu ve Carinne, kimse ile iletişim kuramıyordu. Telefon ile konuşamayan eşinin sorununa bir çere düşündü. California Üniversitesi Matematik Mühendisliği’nde bilgisayarlar arası bilgi transferiyle uğraşan Cerf’in ise tek bir amacı vardı oda karısını mutlu görmekti.

O yıllarda İnternet askeri amaçlar için kullanılan bir sistemdi. Sivillerin kullanamadığı internet, kısa sürede 200 ayrı sivil kuruma yayıldı. Cerf interneti geliştiren bilim adamları arasındaydı. Ancak o daha önemli bir şey yaptı ve interneti karısının da kullanabileceği bugünkü teknolojiye çevirdi.

Eğer bunu yapmamış olsaydı internet denilen uçsuz bucaksız dünyada kimse istediği bilgiye ulaşamazdı. Cerf bugün, “Karım artık üniversitede okuyan oğlumuzla bile internet yoluyla konuşabiliyor. Kim bilir belki de interneti karımı mutlu edebilmek için icat etmişimdir” diye konuşuyor.

İnternet denen bu uçsuz bucaksız sanal teknoloji, sadece 5 yılda 50 milyon kullanıcıya ulaştı. Türkiye’ye ise bu teknoloji 1994 yılında geldi.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. özge dedi ki:

    Çok güzel bir bilgi ihtiyacımız karşıladı

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.