Logo Tasarımı Nasıl Olmalı, İyi Bir Logonun Özellikleri

Logo Tasarımı Nasıl Olmalı, İyi Bir Logonun Özellikleri

Harika bir logo tasarımı için ipuçları sunacağız. Genel olarak bilinen özelliklerin yanı sıra değişen günümüz şartlarına göre bir logo nasıl olmalı onu inceleyeceğiz. En iyi logo tasarımını nasıl yaparsınız bununlar ilgili ipuçları paylaşacağız. Logo tasarımı yaparken kendinize çeşitli başlıklara cevaplar oluşturmalısınız. Hedef kitle, yazı tipi seçimi, renk teorisi, bilindik olmaktan kaçınma, basit olma gibi 5 ana başlıkta logonuzu ortaya çıkartabilirsiniz. Bu başlıklar altında oluşturacağınız maddeler ile kendinizi tam anlamı ile yansıtabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Bana göre bu en önemli başlıktır. Bu madde de çalışmanız gereken husus hali hazırda müşteriniz olanlarla birlikte en önemlisi potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmektir. Kadınlara yönelik bir logo ile çocuklara yönelik logonun aynı olmasını beklemeyin, yine sektörde önemli. Eğitim, sanayi yada eğlence sektörünü düşünün logoları aynı mı olur sizce. Hedef kitlenizin demografik ve sosyal tavırlarını dikkate alarak harekete etmelisiniz. Mevcut müşterilerinizin bu özellikleri potansiyel müşterilerinizi nasıl kendine çekecek bir logo tasarlayacağınız konusunda size yol gösterecektir.

Yazı Tipi Seçimi Nasıl Olmalı

Eğer logonuzda yazı olacaksa yazı tipi mutlaka okunaklı olmalıdır. Okunmayan ek yazısı ya da aşırı kalın veya ince yazı tipleri seçilmemelidir. Genellikle sade ve harfleri birbirlerinden yeterince uzak ya da yeterince yakın yazı tipleri tercih edilmelidir.

Renk Seçimi Nasıl Olmalı

Logo renginin tamamen konunuzla alakalı şirketin veya sitenin ilgili olduğu alana bağlı olması gerekmez. Ama mutlaka dikkat çekmeli ve akılda kalmalıdır. Parlak ve dolgun renkler her zaman dikkat çeker. Eğer doğru kombine edilirse ortaya güzel ürünler çıkar.

Bilindik Görsellerden Uzak Durun

Bilindik görsellerden uzak durmanız gerekir. Logo görsel hafızaya hitap eder. Bu nedenle herkeste olan klasik malzemeleri logonuza taşımayın. Örneğin görselde de görüldüğü üzere bir uçak firmasının logosunda bir uçak simgesini olması. Birde THY’nin logosuna bakın ki uçağın arka kısmı. Gayet başarılı ve sürpriz bir logo. Bu şekilde karşı taraf için ilgi çeken ama tam tarif vermeyen sürpriz görseller belirleyin.

Basit Seçimler Yapın

Basit olmak iyidir. Karmaşıklığı önler ve akılda kalıcıdır. Örneğin dünyanın en başarılı şirketlerinden biri olan Apple’nin logosu ısırılmış bir elmadır. Logonun ikonu çok basit ve arkasında bir hikayesi var. Seçim yaparken eğer bir marka çıkartmak istiyorsanız basit olmayı deneyin.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar