PHP Türkçe Karakter Sorunu Nasıl Düzeltilir

PHP Türkçe Karakter Sorunu Nasıl Düzeltilir

PHP Türkçe karakter sorununu düzeltmek, PHP Türkçe karakter problemini halletmek, PHP Türkçe karakter fonksiyonu nedir? PHP günümüzde ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanılan bir kodlama dilidir. Ancak kodlama dili Türkçe karakterleri desteklemez. Ç, ç, Ş, ş, Ğ, ğ, İ, ı, Ü, ü, Ö, ö gibi karakterler de sorun çıktığını görürsünüz. Ancak bu sorunu birkaç satır kod ekleyerek düzeltme imkanınız var. Türkçe karakter sorunundan kurtulmak için yapmanız gerekenler ise şu şekilde…

Burada web sitemizin karakter kodlamasını UTF-8 olarak göstereceğiz. UTF-8 için HTML sayfanızın tepede kısmına yani <head> </head>tagı arasına aşağıdaki kodu ekleyiniz.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/HTML; charset=utf-8" />

Bu kod ile aynı işlevi gören koduda PHP sayfalarınıza ekleyebilirsiniz. PHP için eklemeniz gereken kod ise;

header(“Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-9″);

Bilmenizde faydası olacak Türkçe karakterlerin PHP’deki kod olarak karşılıkları. Eğer sorunu aşamazsanız bu kodları kullanarak düzeltebilirsiniz.

Ç:   & Ccedil;

ç:   & ccedil;

Ğ:   & #286;

ğ:   & #287;

ı:   & #305;

İ:   & #304;

Ö:   & Ouml;

ö:   & ouml;

Ş:   & #350;

ş:   & #351;

Ü:   & Uuml;

ü:   & uuml;

 

PHP Türkçe Karakter sorununu düzeltmenin bir diğer yolu ise Netepad++ derleyici ile bu sorunu aşmaktır. Bu derleyici kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmakta ve Türkçe versiyonu bulunmaktadır. Bu nedenle kolayca indirip kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise şu şekilde, Notepad++ derleyici ile Türkçe karakter sorunu çıkartan php dosyasını açmanız gerekiyor. PHP dosyasını Notepad++ ile açtıktan sonra üst menüden Biçim sekmesine tıklıyorsunuz ve açılan menüden Kodla (UFT-8) seçeneğine tıklıyorsunuz. Dosyanızı kaydetmeyi unutmayınız. DijitalTeknoloji.Net olarak PHP Tükçe karakter sorununu anlattık olası bir hata yaşarsanız lütfen bizimle paylaşınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar