Resimdeki Yazıları Text Olarak Aktarmak

Resimdeki Yazıları Text Olarak Aktarmak

Çoğu kez bir resimde gördüğümüz yazıyı resim olarak değil de yazılı bir şekilde isteriz. Özellikle bir sunum hazırlıyor veya ödev olarak vereceksek yazı olarak vermek gerekebilir. Herhangi bir görsel üzerinde gördüğünüz yazıları Word, Excel, not defteri gibi uygulamalara aktarmak mümkün, özellikle bazen dağıtılan broşürlerde yer alan bilgileri yazılı olarak aktarmak istediğinizde broşürden okuyup yazmak bir hayli uzun vakit alabilir. Bu sorunu online olarak yani bilgisayarınız, tablet, cep telefonunuza herhangi bir yazılım veya uygulama yüklemeden yapabileceksiniz.

Resimdeki Yazı Nasıl Aktarılır

Resimde gördüğünüz yazıları text olarak aktarmak istiyorsanız bir OCR yani Optik Karakter Tanıma yazılımına ihtiyacınız var. Ancak biz daha öncede söylediğimiz gibi online olarak yani programsız halledeceğiz. Böylece karmaşık pek çok işlemden kurtulmuş olacaksınız.

İlk olarak şunu belirtelim ilgili resim dijital olarak elinizde bulunması gerekiyor. İnternetten bulduğunuz resimdeki yazıları çevirecekseniz hiçbir sorun yok ancak elinizde bulunan broşürdeki yazıları aktarmak istiyorsanız küçük bazı işlemler yapmanız gerekiyor.

Tarayıcı veya Fotoğraf Makinesi ile Resim Yapmak

Elinizdeki resmi tarayıcıda taratarak bilgisayarda görselini elde edebilirsiniz. Çoğu evde tarayıcı bulunmadığından bu işlemi yapamaz ancak artık herkeste dijital fotoğraf makinesi veya kameralı cep telefonu bulunuyor. Bu kameraları kullanarak bu işi halledebilirsiniz. İlgili görselin yazı olan kısmının fotoğrafını çekeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken yazılar belli olsun yeterli, bizim tavsiyemiz fotoğrafı çekerken flaşı kapalı tutunuz. Resim parlak çıkacağından yazılar silik görünecektir.

Free-Ocr Sitesi Nasıl Kullanılır

Artık ilgili görsel dijital olarak elimizde şimdi sıra geldi bu resimdeki yazıları herhangi bir text dosyasına aktarmaya geldi. İlk olarak aşağıda size verdiğimiz siteye giriyorsunuz. Sitede bu işlemi yapmak tamamen ücretsizdir. Site JPG, GIF, TIFF BMP ve PDF formatlarını desteklemektedir. 2MB kadar büyüklüğündeki dosyaları Uplad edebilirsiniz. Türkçenin yanı sıra İngilizce , Almanca , Rusça , İspanyolca gibi daha pek çok dili desteklemektedir.

Siteye girdikten sonra Dosya Seç butonunu göreceksiniz. İlgili görseli seçtikten sonra Language kısmından Turkish seçeneğini seçeceksiniz. Ekranda gördüğünüz karakterleri girdikten sonra Send File butonuna tıklamanız yeterlidir. Sadece birkaç saniye sonra Tex metnini göreceksiniz.

Free-Ocr Sitesi:

http://www.free-ocr.com

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar