Uygunsuz İçerik Engelleme Programı

Uygunsuz İçerik Engelleme Programı

Konya büyükşehir belediyesi tarafından ücretsiz sunulan internet filtreleme yazılımı Temiznet ev kullanıcıları için oldukça kaliteli bir program, Temiznet programında indirme sınırlaması, kelime engellemesi, adres engellemesi, uygulama engellemesi ve belli aralıklarla ekran yakalaması bulunuyor. Temiznet programı sayesinde çocuğunuzun internette içiniz rahat bir şekilde dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer uygunsuz içerikler nedeni ile evinize internet almıyorsanız Temiznet programı sayesinde filtreleme yapabilir ve çocuklarınızı uygunsuz web sitelerinden koruyabilirsiniz.

Temiznet windows XP, windows vista, windows 7 işletim sistemlerinde sorusuz çalışmaktadır. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Crome web tarayıcılarına entegre olabilmektedir.

Uygunsuz Siteleri Filtreleme: Temiznet programı veri tabanındaki tüm yasak ve zararlı siteleri arama motoru sayesinde tarayarak buluyor ve açılmasını engelliyor. Ayrıca, kullanan kişi bu bölüme ekleme yapabiliyor ya da eklediklerini silebiliyor.

Gizli Denetim: Temiznet, açık ya da gizli denetim yapabilen tek programdır. Gizli denetim sayesinde çocuğunuzu, ona asla hissettirmeden, onun canını sıkmadan zararlı sitelerden koruyabiliyorsunuz. Gizli denetime geçildiği takdirde, programın bilgisayarda yüklü olduğunu çocuk hissetmiyor. Çocuk, sakıncalı bir siteye girmeye çalıştığında program ona hissettirmeden sayfayı sizin seçmiş olduğunuz başka sitelere yönlendiriyor.

Program başlat menüsünde, program files içerisinde ya da bilgisayarın herhangi bir yerinde, adı gözükmüyor. Kısayol tuşlarıyla ekrana çağırılıyor, şifreyle programa giriliyor ve gerekli işlemler yapılıyor.

Güvenli Site Listesi Oluşturma: Bu modül sayesinde güvenli bulduğunuz ama içinde zararlı kelimeler geçebilen siteleri yazarak, tanımladığınız siteleri güvenilir hale getirebiliyorsunuz. Böylece bu siteler hiçbir zaman engellenmiyor. Sadece güvenli sitelerde çalış seçeneğini işaretlediğinizde, program sadece sizin izin verdiğiniz sitelere girilmesini ve bunun dışında hiçbir siteye girilmemesini sağlıyor.

Yasak Kelimeler: Programda ebeveynler yasak kelime oluşturabilmekteler. Yani veritabanında bulunmayan ancak sizin sakıncalı olduğunu düşündüğünüz kelimeler varsa, bunları ilave ettiğinizde, arama motoru sayesinde bulunduğu taktirde bile, program bu sitelerin görüntülenmesi engelliyor. Bu aslında çok gerekli değil ancak ihtiyaç olursa diye düşünülmüş bir özellik. Çünkü programın veri tabanı zaten çok güçlü. Ama özel durumlar için kullanılabilir.

Yasak Program Tanımlama: Bilgisayarınızda performans düşürücü olarak gördüğünüz, sohbet içerikli programlar başta olmak üzere, exe uzantılarına göre istenilen programlara, kısıtlama getirebiliyorsunuz.

Bilgisayar ve İnternet Süre Kısıtlaması: Bu bölüm sayesinde internet ve bilgisayar kullanım sürelerini kontrol altında tutabiliyorsunuz. Çocuk, tanımladığınız saatler dışında bilgisayar ve interneti kullanamıyor.

Download Kısıtlaması: Her kullanıcıya belirlenen MB kadar download hakkı verebiliyorsunuz. Kota dolduğunda kullanıcının download yapması program tarafından engelleniyor.

Güvenlik Seviyelendirme: Kullanıcı seviyelendirme ile kelime arama motorunu hassaslaştırabilir ya da daha rahat bir kullanıma çevirebilirsiniz. Düşük, orta ve yüksek butonlarıyla programın yasaklama hassasiyeti ayarlanabilir. Bu sayede bilgisayarın başına ebeveyn geçtiğinde istediği her siteye girebiliyor. Kalkarken çocuğu için ayarları yeniden düzeltebiliyor.

Güncelleme: Program yasaklı kelime ve yasaklı site veri tabanını belli aralıklarla otomatik olarak güncelliyor.

http://www.konya.bel.tr/images/temiznet/temiznetkur.exe

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (2 Yorum)

  1. yıldıray dedi ki:

    konya büyükşehir belediyesine çok teşekkür ederim

  2. Serdar dedi ki:

    Çok yararlı bir program konya büyükşehir belediyeseni teşekkür ederim :)

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar