VPN Nedir Çalışma Mantığı Hakkında Bilgi

VPN Nedir Çalışma Mantığı Hakkında Bilgi

nasıl çalışır, ile yasaklı internet sitelerine nasıl girilir. kelimesi İngilizce Virtual Private Network kelimesinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Anlamı ise Özel Sanal Ağ olarak çevrilebilir. Burada amaç kullanıcı adı ve şifre ile herhangi bir bağlantı noktasından güvenli bir bağlantı yaparak farklı bir networke bağlıymış gibi çalışmanızı sağlayan bir çeşit ağ (network) servisidir. Bu ağa bağlandığınız zaman artık sanki oradaymış gibi internete erişirsiniz. sistemi sayesinde şirketteki sunucu ve paylaşım alanlarına sanki şirketteymiş gibi kullanırsınız. Evinizden şirkette çalışıyor gibi çalışırsınız.

Hükümetlerin internet sitelerini sansürlemesi ile VPN’ler gündemde yer edinmeye başladı. Yurtdışında pek çok VPN servisi yer almaktadır. Bu servisleri kullanarak sanki o ülkedeymiş gibi web sitelerinde gezinebilirsiniz. Size sınırsız özgürlük sağlayan bu yöntemin birde dezavantajı bulunuyor. O da sistemin yavaş olmasıdır. VPN servislerini kullanmaya başlamadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü güvenilir VPN servisi bulmanız gerekiyor. Bağlandığınız networkte bir çok kişinin olduğunu düşünecek olursanız bilgisayarınızın başkalarının erişiminde olabileceksiniz.
vpn-agi

VPN Bağlantısındayken Nelere Dikkat Etmeli

VPN Bağlantısı yaptığınız ağda o ağa bağlı kötü niyetli kişilerden ziyade. Bağlantı yapıldıktan sonra artık o servisin IP adresi üzerinden çıkış yapıyorsunuz dolayısı ile girdiğiniz tüm siteler şifreler ve diğer güvenlik gerektiren işlemleriniz kayıt altına alınır.

İnternete VPN ile eriştiğiniz zaman kesinlikle Banka, e-ticaret siteleri gibi güvenlik gerektiren hiçbir işlem yapmamalısınız. Önemli şifrelerinizi basit yöntemlerle ulaşılabilir yerlerde barındırmayınız. Mümkünse dosyalarınızı Encrypted olarak kaydediniz bu en azından bu dosyanın çalınsa dahi başka bilgisayarlarda açılmasını engellemiş olursunuz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir