WordPress Veritabanı Yedekleme Eklentisi

WordPress Veritabanı Yedekleme Eklentisi

WordPress tabanlı web sitenizin yedeğini kolayca alabilirsiniz. WP DB-Backup adlı eklenti sayesinde WordPress web sitenizin yedeğini almak artık çok kolay. WP-DB-Backup kolayca çekirdek WordPress veritabanı tabloları yedeklemenizi sağlar. Aynı veritabanındaki diğer eklenti tablolarınızı da yedekleme imkanı verir. Eklenti sayesinde çeşitli zaman dilimlerinde otomatik olarak web sitenizin yedeğini alabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin başına olası bir şey gelmesi halinde kolayca yedeğinizi geri yükleyerek eski halinize geri getirebilirsiniz.

WP-DB-Backup Eklentisi Nasıl Yüklenir

İlk olarak WordPress admin panelinize giriş yapıyorsunuz ve sol tarafta bulunana Eklentiler menüsü altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz ve açılan sayfada Ara bölümüne gelerek eklentinin WP-DB-Backup yazıyorsunuz. Çıkan sonuçlar içinde WP-DB-Backup eklentisinin altında bulunan Şimdi Kur linkine tıklayarak eklentiyi yüklüyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra Eklentiyi Etkinleştir linkine tıklayarak yüklemiş olduğunuz eklentiyi aktif hale getiriyorsunuz.

WP-DB-Backup Eklentisi Nasıl Kullanılır

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra WordPress Araçlar sekmesi altında bulunan Yedekle linkine tıklıyorsunuz. Burada şöyle bir uyarı ekranı sizi karşılıyor:

Yedekleme işlemini bozacağından dolayı aşağıdakileri yapmayın:

1. Tarayıcıyı kapatmak
2. Bu sayfayı yenilemek
3. Tarayıcınızdaki Dur ya da Geri tuşlarından birine basmak

Yedekleme işlemi sırasında yapılan işlemlerin süreci görüntülü olarak size gösterilecektir. Böylece ne kadar zamanın kaldığını takip edebilirsiniz.

Veritabanı seçiminde kök tablolardan “İstenmeyen yorumları hariç tut” ve “Yazı sürümlerini hariç tut” seçeneklerini işaretlemenizi öneririz. Böylece gereksiz veritabanınızı işgal eden bu bilgilerden kurtulmuş olursunuz. Burada eğer tablolar hakkında bilgi sahibi değilseniz tüm tabloları seçmek sizin için en iyi seçenektir.

Yedekleme Seçenekleri arasında sunucuya kaydetme, bilgisayarınıza indirme ve e-posta adresinize gönderme seçenekleri bulunmaktadır. Bilgisayarınıza veya e-posta adresinize göndermek en iyi seçenek olacaktır. Çünkü sunucunuzun olası bir hata vermesi kapanması hatta verilerinize bir daha ulaşılmaması durumunda bu yedeklerle geri getirebilirsiniz.

Programlanmış yedek bölümünden belli aralıklarla WordPress web sitenizin otomatik olarak veritabanı yedeği alınmasını ve bu yedeklerin size posta ile iletilmesini sağlayabilirsiniz.

WP DB-Backup İndirme Linki: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-db-backup/

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar