Açık kaynak Kodlu Ne Demek

Açık kaynak Kodlu Ne Demek

Açık kaynak kod nedir? Ne işe yarar? Açık kaynaklı kelimesini internet dünyasında sıkça duymaktayız. Açık kaynak kodlu programlar özellikle sıklıkla dağıtılır. İnternette dağıtılan programlar oluştururken çeşitli programlama dilleri kullanır. Yani uzun bir kodlama sonucu programlar ortaya çıkar. Programlar bizlere setup dosyaları halinde gelir ve bilgisayarımıza yüklediğimizde exe – executable yani çalıştırılabilir olarak yerleşir. Bu şekilde programların kod kısmına erişmek imkansız bir şeydir.

İşte Açık kaynak kodlu yazılım tamda burada devreye giriyor. Program ücretsiz bir şekilde dağıtılır ve derlenen kodlarda herkesin indirimine sunulur. Böylece diğer yazılımcılarda programların gelişmesinde katkıda bulunurlar. Program yeni özellikler kazanır ve hatalarından arınarak yoluna devam eder. Bu tip programlar daha çok güncellenir. Ücretli yazılımlar ücretsiz yazılımlara göre çok daha gelişmiş olurlar fakat Açık kaynak kodlu olup ücretlilerle kapışabilecek düzeyde programlarda mevcuttur.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Özellikleri:

Program sorunsuz bir şekilde dağıtıla bilmelidir herhangi bir lisans ve teli hakkı sorunu yaşamazsınız.

Açık kaynak kodlu yazılımlar ücretsiz olarak dağıtılır.

Kaynak kodları paketin içerisinde yer alır.

İsteyen herkesi kodlar üzerinde çeşitli çalışmalar yapıp yenisini yayabilir.

Yazılımın lisansı diğer yazılımlarla çalışmasına engel teşkil etmemelidir.

Açık kaynak kodlu yazılımlarla ilgili en iyi örnek linux işletim sistemidir. Bu ücretli dağıtılan Windows işletim sistemine bir alternatiftir.